Bir Şiir Kitaplığı Oluştur

Genç Okur - Şiir Dersleri

Şiir Dersleri / Ali Sözer

 

Geçtiğimiz ay, şiire kulak vermek gerektiğini söylemiştik. Tabi şiire kulak vermek, şiir dinlemek demek değil. Şiir okumaktan, şiire kalbi açmaktan, şiirin sahasına girmekten bahsediyoruz. Belki de kendimize bir şiir sahası oluşturmalıyız.

Eskiden istesek de istemesek de şiire temas eder, aşina olurduk. Ancak yaşadığımız çağ şiirden uzaklaştı. İşte, şiire kulak vermek ve şiirle aşinalık kurmaktan tam da bu yüzden bahsediyoruz.

Kendimize bir şiir sahası oluşturalım dedik ya… Şiirlerden, şairlerden bir dünyadan, bir kitaplıktan bir saha… Şiirle aşinalık ancak böyle oluşur. Öncelikle en sevdiğiniz yahut tanıdığınız şairlerin kitapları, divanları yahut bu şiirleri toplayan bir antoloji sizde var mı? Buradan başlayalım. Tabi en sevdiğiniz şair derken şairimsilerden, şairimtraklardan uzak durmak kaydıyla… Çünkü abur cubur yemek bedene zarar verdiği gibi böylesi şeyleri okumak da zararlıdır.

Sevdiğimiz yahut seveceğimiz şairleri seçerken çok geniş bir yelpazeden yararlanmamız gerekiyor. Mesela mutlaka halk şiirinden örnekler okumalıyız, kitaplığımızda bulunmalı. Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Erzurumlu Emrah, Ercişli Emrah ve Sümmani gibi… Sonra tekke şiirinden Yunus Emre’yi okumadan olmaz. Biraz aşinalık oluşunca Niyazi-i Mısrî, Eşrefoğlu Rumî, Kuddusî, Salih Baba gibi Allah dostlarının divanlarını da almak lazım. Sonra hem modern şiirden hem de divan şiirinden beslenmek gerekiyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…