Amerika’nın Acımasız Nefret Örgütü: Ku Klux Klan

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / Muhammet Emin Oyar

 

Amerika’daki iç savaşın ardından 1865’te güneyli eski konfederasyon askerleri tarafından ırkçı bir örgüt kuruldu. Beyazların üstünlüğüne inanan bu ırkçı örgütün amacı özgürlüklerini kazanan siyahilere tanınan hakları engellemek, onları yeniden köleleştirmek ve beyaz olmayanlara eziyet etmekti. Örgüt sembolü olarak da kendilerine yanan haçı seçmişlerdi. Eskisi kadar azılı eylemleri olmasa da hâlâ taraftarı olan ve ırkçı fikirlerini yaymaya çalışan bu örgütün adı: Ku Klux Klan.

 

Şiddetli hazımsızlık baş gösterdi!

İç savaştan sonra siyahiler birçok hakka sahip oldular. Valilik ve kongre seçimlerinde başarı elde ettiler. Kamusal alanda yer sahibi oldular. Bu değişimi hazmedemeyen Ku Klux Klan üyeleri de kendilerini “tekrardan beyazların üstünlüğü kazanma davası”na adadılar.

Üzerine haç işlenmiş beyaz cübbe ve sivri kukuleta giyen örgüt üyeleri başlarda geceleri dışarı çıkıp biraz siyahi döverek kendilerine eğlence çıkartıyorlardı. Fakat bu örgüt kısa bir süre sonra ölümlü eylemler gerçekleştiren silahlı bir terör örgütüne dönüştü. 1860’lı yılların sonlarında meclise giren siyahi milletvekilleri bile şiddete maruz kaldı. Hatta o senelerde yedi siyahi milletvekili öldürüldü. Çok kısa bir zaman içerisinde örgütün üye sayısı artmaya başladı. Hatta devlet kademesinden bile örgütü destekleyenler oldu.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…