Akıtılan Kanlarıyla Derisi Kızıla Çalan Amerikan Yerlileri

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / Muhammet Emin Oyar

 

Avrupalılar, Amerika’yı keşfettiğinde koca kıta bomboş değildi tabi ki. Kıta üzerinde milyonlarca yerli yaşıyordu. Lakin Kolomb’un ayak basmasıyla Avrupalıların kıtaya yayılması bir oldu. Böyle olunca yerlilerin yaşam alanı gittikçe daralmaya başladı. ABD kurulduktan sonra yerlilere karşı daha sert politikalar izlendi. Yerlerinden sürüldüler, katledildiler. Kimsenin umursamadığı gerçek bir soykırım yaşandı Amerika’da.

 

İlk karşılaşma

Kolomb, kıtaya çıktıktan sonra yerlilerle irtibat kurdu. Onlarla alışveriş yaptı. Onları tanımak için gayet samimi davrandı. Yerlileri tanıdıktan sonra da niyetini ortaya koydu. Yazdığı mektuplarda yerlilerin insancıl, barışsever ve saf olduklarından; ikram etmeyi sevdiklerinden, silah taşımadıklarından, hatta onlara bir kılıç uzatıldığında kılıcı keskin tarafından tutmaya çalışıp ellerini kestiklerinden bahsediyordu. Yerlilerin bütün bu özelliklerini saydıktan sonra da “İyi hizmetkâr olurlar” diyerek niyetini ortaya koyuyordu. Karşılarında saf insanları gördüklerinde Avrupalıların aklına hemen onları köleleştirmek gelmişti. Bu da Avrupalıların sömürgeci fıtratını gözler önüne seriyor.

 

Gözüyle görenler inanamıyor

Yayılma ve köleleştirme süreci hızlı ve acımasız bir biçimde ilerledi. Köleleştirilen, toprakları elinden alınan, sistemli bir şekilde katledilen ve Avrupalı mikroplar yüzünden salgın hastalıklara maruz kalan yerli kabilelerin bir kısmı, bu zorbalığa katlanmaktansa toplu intiharı tercih ediyordu. Bu acıklı süreç, yüz yıl içerisinde, yerli sayısının %90 azalmasına neden olmuştu.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…