Adalar Ülkesi: Malezya

Genç Okur - İslâm Coğrafyası

İslâm Coğrafyası / Tacettin Aslan

 

Malezya, Güneydoğu Asya’da, Tayland’ın güneyi, Singapur ve Endonezya’nın kuzeyinde yer alıyor. Başkenti Kuala Lumpur olan bu ülke, Baharat Yolu üzerinde bulunduğundan dolayı bugün farklı etnik unsurdan birçok insana ev sahipliği yapıyor. Ülke nüfusunun azımsanmayacak bir kısmını Malaylar haricinde Hintliler ve Çinliler oluşturuyor. Bu etnik çeşitliliğin doğal bir sonucu olarak, ülkede bugün zengin bir kültürel çeşitlilik de mevcut.

Ülke, Hint Okyanusu üzerinde iki ana parça ve on sekiz binden fazla adadan oluşuyor.  Ülkede üç federal bölge ve toplam 13 tane de eyalet var. Hukuk okumayı düşünüyorsanız Malezya’nın devlet yapısı ile başınız biraz belaya girebilir. Çünkü ülke krallıkla yönetiliyor ve bu kral her beş yılda bir seçimle iş başına geliyor.

Ülkede en yaygın konuşulan dilin Malayca olmasının yanında, ülkede yaşayan nüfusun hemen hemen hepsi kusursuz bir biçimde İngilizce konuşmaktadır. Arapça, Hintçe, Çince ve Teymurca çeşitli etnik gruplar arasında konuşulan diğer dillerden…

 

Tarihi

Malezya, 15. yüzyılın başlarında bu topraklarda yaşayan en eski halk olan Malayların Malay Sultanlığı’nı kurması ile beraber tarih sahnesine çıkmıştır. Daha önce ticari faaliyetler sonucu bölgeye gelen tüccarlar vesilesiyle İslâm ile müşerref olan Malay halkı, Büyük Sultan Gazneli Mahmud’un Hindistan seferleri sonucunda İslâm ile olan bağlarını kuvvetlendirmiştir.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2018 sayısında…