Temiz olan neye susamışsak onun kaynağıdır Kur’an

İnsanoğlunun tarih boyunca kıymet verdiği kavramları alt alta sıralayalım:

Şeref, adalet, akıl, ahlâk, medeniyet, eğitim, bilim, sanat.

İdeal bir evren, ideal bir insani varlıklar toplamı… Bugün önemsenen pek çok kavramın da aslında bu temel kavramlarla ilişkisi var. Peki, bu kavramların neyle ilişkisi var?

Bundan bir asır öncesine kadar ecdadımız açısından bu sorunun cevabı gayet açıktı: Kur’an ve sünnet. Fakat bugün bu ana kaynakların bu kavramlarla ilişkisi, zihinlerimizde yeteri kadar açık değil. Kur’an ve sünnetin yalnızca bireysel ibadetlerle ilişkisi olduğuna -ısrarla- insanları ikna etmeye çalışanlar bile var!

Neyse ki bu topraklara ekilen tohumlar “salih” bir niyetle ekilmiş de bu türden çabalar sonuçsuz kalıyor.

Demek ki hakikati açığa çıkaracak çabaların da artması gerekiyor.

Hamdolsun, bugün, Kur’an eğitimi konusunda çok çeşitli imkânlara sahibiz. Ülkemizde Kur’an okumayı bilenlerin oranı gittikçe artıyor.

Kur’an okuyan, Kur’an’a edep gösteren bir milletin insanlığı diriltecek can suyunu bulması da mümkündür elbet. Çünkü Kur’an okuyan bir kimsenin misali, su kaynağını eşeleyen kimseye benzer. Doğru yerde duruyordur ve muradına ermesi yakındır.

Malumdur ki kaynaktan fışkıran sudan yalnızca bir kişi değil belki birkaç nesil boyunca bir şehir dolusu insan faydalanır. Belki o kaynak akıp koca bir nehre dönüşür, bütün insanlığa mâl olur, herkes ondan istifade eder.

İnsanoğlunun kıymet verdiği, hayatta görünür olmasına ihtiyaç duyduğu bütün ideal kavramların kaynağı Kur’an ve sünnettir. Biz de Kur’an-ı Kerim eğitimiyle ilgili bir özel sayı hazırlarken bu gerçeği ön plana çıkarmak istedik. Verilen güzel eğitimlere -belki ihmal edilen bir yönden- destek olmak istedik. Hem öğrencilere rehberlik etsin hem de hocalarımız ve aileler için güzel bir kaynak olsun diye, çok kıymetli insanlarla birlikte çaba sarf ettik. Nihayet elinizdeki eser ortaya çıkmış oldu.

Gayret bizden, tevfik Rabbimizden…

 

Paylaş