Kur’anı Kerim’le Hayatı Değişenler

Genç Okur - Kur'an-ı Kerim'le Hayatı Değişenler

Davut Bayraklı

 

 

Malcolm X

1948 yılının son günlerinde Norfolk Hapishanesinin mahkûmlarından biri, okumaya ve aydınlanmaya çalışıyordu. Hırsızlık suçundan yattığı hapishaneyi bir mektebe çeviren bu genç adam, cezaevinin kütüphanesinde ne bulursa okuyor, adeta kitapsız, bilgisiz geçen çocukluk yıllarının intikamını alıyordu. Bu cezaevi günlerinde kendisini ziyarete gelen kardeşi ona bir kitap hediye etmişti. İşte hayatındaki keskin değişim bu kitapla başlamıştı: Kur’an-ı Kerim.

Norfolk Cezaevinde yatan bu mahkûmun adı Malcolm Little (Malcolm X) idi. Dışarıdaki hayatında serserilik yapan, yasa dışı işlere bulaşan; alkol ve uyuşturucu batağına saplanan, uslanmaz ve haylaz bu siyahi çocuk, kardeşinin kendisini ziyarete geldiğinde verdiği bir kitapla hayatının nasıl değiştiğini anlatırken “İnsanlar tek kitabın bile bir insanın hayatını değiştirmeye yetebileceğini bir türlü anlamıyor” diyordu.

Amerikan rüyasının ona vaat ettiği hayat nizamı suç ve uyuşturucu dışında aşağılanma, hakarete uğrama, ikinci sınıf insan muamelesi görmesine neden oluyordu. Yani Malcolm, Amerikan rüyası denilen şeyi bilmiyordu ama Amerikan kâbusunu birebir görüyor ve yaşıyordu. 250 kelimeyle konuştuğu İngilizce ana dili olmaktan çok uzaktı ancak başka bir dil de bilmiyordu. Sistem, suçlu olarak yaşaması, bu suç bataklığında bir gün yakayı ele verip cezaevine girmesi üzerine kuruluydu. Belki de bu yüzden hırçındı, kızgındı, gereğinden fazla öfkeliydi. Ve bu kızgınlığını nereye yönelteceğini bir türlü kestiremiyordu. Ta ki hayatını bütünüyle değiştiren o kitap eline geçene kadar. Bu yeni adam çok değişmişti. Bulduğu her fırsatta tarih, etimoloji, din üzerine ciltlerce kitapları bir solukta okuyordu. Kur’an ona adeta yeni bir hayat, yeni bir hedef vermişti. Cezaevinden çıktıktan sonra konuşan, bilgisiyle kitleleri aydınlatan, lider, karizmatik, sözü dinlenen bir adam olmuştu. Amerika’daki siyahilerin tarihi üzerine konferanslar veriyor, sorunları tespit ettiği gibi çözüm yolları da üretiyordu. Amerika’da bir siyahi ayaklanma çıkarabilecek ya da çıkan bir ayaklanmayı durdurabilecek bir adam olmuştu.

İşte bir suç makinesi olan Malcolm Little’dan siyah ırkçısı olan Malcolm X’e, oradan da ehl-i sünnete bağlı sünni bir müslüman olduğunu açıklayarak şehit olan el-Hac Malik el-Şahbaz’a dönüşen bir hayat…

Yazının devamı Genç Okur Kur’an-ı Kerim Eğitimi Özel sayısında…