Kur’an-ı Kerim’i Anlamaktan Ne Anlıyoruz?

Genç Okur - Kur’an-ı Kerim'i Anlamaktan Ne Anlıyoruz?

Ali Bağcı

 

Rabbimizin kelamı Kuran-ı Kerim, yüzyıllar boyunca, dünyanın dört bir yanında müslümanlar tarafından tilavet edilmiş, manevi bereketiyle kuruyan gönülleri yeşertmiştir. Ancak o, anlaşılması ve rehber edinilmesi gereken bir kaynaktır. Elbette Kuran-ı Kerim’i yüzünden okumak çok büyük sevaptır, Allah katında sevilen amellerden biridir, fakat “Acaba Rabbimiz bize falanca okuduğumuz ayette ne söylüyor?” diye merak edip araştırma yapmak daha da güzel bir ameldir.

 

Kur’an-ı Kerim’i anlama kılavuzları: Tefsirler

İslâm âlimleri tarafından Kur’an hakkında binlerce eser yazılmıştır. Bunun nedeni, Kur’an’ı doğru anlama çabasından başka bir şey değildir. Yine, Rabbimizin kelamına karşı nasıl edep göstermemiz gerektiği de bu çabaya eşlik eden başka bir önemli meseledir. Bizlere düşen, bu eserlerden istifade ederek “Acaba Kur’an bize ne diyor?” sorusuna cevap aramaktır. Fakat doğru bir usulle…

İnsan hayatıyla ilgili çok önemli konularda bir arayışa girdiğimiz zaman nasıl davranıyorsak bu meselede de öyle davranmak zorundayız. Nasıl ki tıp ilmiyle ilgili bir meseleyi, bütün tıp kitapları açık olduğu halde, bir doktor olmaksızın araştırmaktan uzak duruyorsak; mahkemede hakkımızı doğru bir şekilde savunmak için kitaplardan önce avukatlara müracaat ediyorsak; Kur’an’la ilgili meselelerde de öncelikle bir âlime müracaat etmek zorundayız. Hocalarımızın müracaat ettikleri kaynakları bilmek ise -müslüman bir genç olarak- kendi ilmi varlığımıza sahip çıktığımızı göstermesi bakımından ayrıca önemlidir. Bu sebeple, ana tefsir kaynaklarımızdan da haberdar olalım ki Kur’an hakkında konuşan bir kimsenin doğru kaynaklara müracaat edip etmediğini anlayabilelim. Burada hepsini zikredemeyiz belki ama meşhur birkaç tefsiri özellikle bilmemizde fayda var: Râzî Tefsiri, Bahrü’l-Medîd, Taberî Tefsiri, Nesefî Tefsiri ve Sâbûnî Tefsiri.

Yazının devamı Genç Okur Kur’an-ı Kerim Eğitimi Özel sayısında…