Kur’an-ı Kerim Okumanın Hayatımıza Etkileri

Genç Okur - Kur’an-ı Kerim Okumanın Hayatımıza Etkileri

Abdullah Suat Demirtaş

 

Bizleri yaratan ve bize sayısız nimetler ihsan eden Rabbimizin ilk emri “Oku!”dur. Bu yüzden genç-yaşlı herkes Allah Teâlâ’nın kitabı Kur’an-ı Kerim’i okumalıdır. Kur’an’ı okuyan herkes “Ben nereden geldim, niçin geldim ve nereye gideceğim?” gibi her insanın merak ettiği soruların asıl cevabını, iki cihan saadetinin anahtarını, hak ve hakikati, kısaca bütün güzellikleri onda bulur.

 

Kur’an okuyan mümin, kendini ve çevresini güzelleştirir

Yüce kitabımız, Peygamber Efendimiz’e -sallallahu aleyhi vesellem- verilen en büyük mucizedir. Sevgili Peygamberimiz, Kur’an-ı Kerim’i gerektiği şekilde okuyan mümini kokusu hoş ve tadı güzel olan turunçgillere benzetmiştir. Yine onun vahiy getiren şerefli ve itaatkâr meleklerle beraber olduğunu, o kimsenin anne-babasına kıyamet günü bir taç giydirileceğini ve Kur’an’a sımsıkı sarılanların asla sapıtmayacağını haber vermiştir.

Allah Teâlâ’nın kelamını okuyan mümin, güzel sözleri ve davranışlarıyla toplum için örnek bir insan haline gelir. Diğer herkes onun elinden ve dilinden emniyette olur, onu sever ve sayarlar. O haksız yere kimseyi incitmez, herkes ondan istifade eder.

Yazının devamı Genç Okur Kur’an-ı Kerim Eğitimi Özel sayısında…