Kur’an Ayı Ramazan-ı Şerif

Genç Okur - Kur’an Ayı Ramazan-ı Şerif

İsmail İhtiyar

 

Ramazan, hicri ayların dokuzuncusu, mana iklimi olan mübarek üç ayların sonuncusudur. Bu ay, yaratıcımız olan Allah Teâlâ’ya ibadet ve itaati artırma ayıdır. Şeytanların azgın olanlarının zincire vurulduğu, cehennem kapılarının kapandığı, cennet kapılarının açıldığı rahmet ayıdır. Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi vesellem- bir hadisinde bu ay ile ilgili şöyle der: “Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytan ve cinlerin şerli olanları zincire vurulur, cehennem kapıları kapatılır ve hiçbiri açılmaz. Cennetin kapıları açılır, hiçbiri kapanmaz ve bir seslenen şöyle haykırır: ‘Ey hayır isteyen, ibadet ve kulluğa gel, ey şer dileyen günahlarından vazgeç!’ Allah’ın ateşten azat ettiği kimseler vardır ve ramazan boyunca bu iş her gece yapılır.”

Efendimiz başka bir hadisinde ise: “Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur” buyurarak, ramazan ayına ulaşmayı Allah Teâlâ’dan istemiş, ramazan ayı geldiğinde ise ibadetle meşgul olup ramazanın son on gününü itikâfla geçirmiştir.

 

Ramazanın önemi

Ramazan ayının ehemmiyetini artıran nedenlerin başında, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olması gelir. Allah Teâlâ, Bakara suresinin 185. ayetinde şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.”

Kur’an, ramazan ayının içerisinde  Kadir gecesinde inmeye başlamıştır. Allah Teâlâ, Kadir suresinde şöyle buyurmaktadır: “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.”

Kur’an-ı Kerim, ramazan ayına diğer on bir aydan daha fazla değer katmış, onu ‘on bir ayın sultanı’ yapmıştır. Nazil olmuş olduğu geceyi bin aydan daha hayırlı kılmış, nazil olduğu toplumu ise cahiliye karanlığından aydınlığa çıkarmıştır.

Yazının devamı Genç Okur Kur’an-ı Kerim Eğitimi Özel sayısında…