Bir İngiliz, Bir İtalyan, Çok Fransız…

Genç Okur - Bir İngiliz, Bir İtalyan, Çok Fransız...

Aydoğan K

 

Fransa ile ilgili bir mesele olunca, ister istemez antenlerim o yöne çevriliyor. Hiçbir suçum ve seçimim olmamasına rağmen Fransa ile bir şekilde ilişkim var: Yabancı dilim Fransızca. Bir sohbette konu açılınca ve yabancı dilimin Fransızca olduğunu belirttiğimde “Vaaay, Saint Benoît’dan mı, Saint Joseph’ten mi mezunsun?” derler. Ben de “Yok, köyden” derim. Ortaokula başladığımda köyümüzde Fransızca öğretmeni vardı ve haliyle o dönemde köyde yaşayan bütün öğrencilerin yabancı dili Fransızca oldu. Bu yüzden de biraz gıcığımdır Fransa’ya. Keşke Japonca öğretmeni olsaydı köyümüzde.

 

300 kendini bilmez

“Her akılsıza hayran olacak, başka bir akılsız bulunur” der bir Fransız atasözü. Aralarında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de dahil üç eski başbakan, yahudi ve hristiyan cemaati temsilcileri ve yazarların da bulunduğu 300 kişinin imzasıyla yayımlanan, Kur’an-ı Kerim’den “Şiddet ve yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması” yönündeki bildiri, akılsızların buluşmasından öte, kelimenin tam anlamıyla kafirlerin (gerçeği örtenlerin) gerçek yüzünü bir kez daha göstermesi açısından ilginç bir vakadır.

Birisi “Batı kültürü nedir?” diye sorsa bana, “İşte bu!” derim: Önyargılar, kibir, küstahlık, öfke, kendinden olmayana yaşam hakkı tanımamak, nefret, ırkçılık, hakikati gizleme, İslâm’a özel düşmanlık… “Batı kültürü”nün temel referans merkezlerinden Fransa’nın aydınlarının(!) şu zavallı hallerine bir bakar mısınız! Okumuşu-yazmışı böyle de yoldaki vatandaşı farklı mı sanki!

Yazının devamı Genç Okur Kur’an-ı Kerim Eğitimi Özel sayısında…