Uykuya Doyamıyorum!

Genç Okur - Ayşenur Abla

Selamün Aleyküm Biricik Ablam,

Öncelikle seni olmayan ablam gibi sevip, düşünüyorum… Elhamdülillah dergimizde yazılarım çıktı. Çok mutluyum. Ekibinize ve size çok teşekkür ederim. Anneme göre yakında ben de köşe yazarı olacağım. Belki bir gün benim de dergide sayfam olur… Neyse ben konuya geçeyim. Ben 11. sınıf öğrencisiyim ve seneye üniversiteye giriş sınavım var. 11. sınıfın derslerini bile zor yetiştirirken çok uykum geliyor. Tam erken yatıp erken kalkayım derken yazın ortasındaymışız gibi bir rehavet geldi üstüme, nedense kalkamıyorum. Hocalarımız günde altı saat uyku yeter diyor ama bana az geliyor. Hatta ilaç içip uykusuz mu kalsam diye bile düşündüm. Ama öyle bir ilaç bilmiyorum, eğer varsa bünyeme zararı olacağını da düşünüyorum. Birkaç gün sonra da yoğun bir şekilde etüt merkezine başlayacağım. Eve daha geç geleceğim, daha evde de dersim olacak. Bana öneri verir misin? Bu koşuşturma döneminde ne yapmalıyım? Daha az uyumak için bilhassa ne yapmalıyım?

Rumuz: Mağdur Öğrenci   

 

Aleyküm selam Mağdur Öğrenci;

Asıl soruna gelmeden önce bu annenin senin köşe yazarı olacağın konusundaki öngörüsüne destek verdiğimi bilmeni isterim.

 

Kabul, zor bir sene

Sınavın bir sene öncesi her Türk genci için son derece zordur. Hem okul dersleri hem de sınav hazırlık süreci seni yorabilir. Yaşadığın yoğunluğu anlıyorum ancak zamanını en etkili şekilde kullanmalı ve üniversiteye giriş işini bu sene çözmelisin. Çünkü sınavı kazanmama durumunda aynı süreç kendini tekrarlar. Sekiz ay gibi bir zaman diliminde iyi bir şekilde çalışarak güzel neticeler elde edebilirsin.

Yazının devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…