Tırnaklar ve Saçlar Neden Durmadan Uzar?

Genç Okur - Meraklı Adam

Tırnak kesmek ve saç kestirmek küçükken annelerin bize zorla yaptırdığı büyüyünce de üşenerek yaptığımız kişisel ihtiyaçlardır. Bu işler insana her defasında “Amaaan, ne çabuk uzadı ki bunlar?” dedirtiyor. Saç kestirmeye karar verdikten sonra zorlu bir süreç daha var: Kendi istediğine göre değil de senin istediğine göre saç tıraşı yapan berber bulmak. Üstüne üstlük berberden eve her geldiğinde aynaya bakıp “Şu tipe bak!” demek insanın canını sıkıyor. Biraz fazla uzattım sanırım, aslında abartılacak bir şey yok, bunlar herkesin rutini neticede. Üşengeç de değilim ama bir şeyi sürekli yapmak sanırım beni biraz yoruyor. İşte bu noktada insan kendine şunu demeden alamıyor; saçlarımız, tırnaklarımız neden uzuyorlar ki? Allah Allah! Bak yine merak damarım kabardı. Sahi neden durmadan uzuyorlar, bunun bir sınırı yok mu?

 

Tırnak ve saç ne işe yarar?

Saçlarımız kafa derimizi örtmekle birlikte beynimizi yazın sıcaktan, kışın soğuktan korur. Ayrıca saçlarımız, elektrik sinyalleri ile çalışan beynimizi dış dünyadaki elektrik akımlarından koruyacak ve böylece beyin fonksiyonlarımızın etkilenmesini önleyecek şekilde Allah tarafından dizayn edilmiştir.

İnsanlarda tırnak dediğimiz şey aslında hayvanlarda pençe ve toynakla aynı şeydir. Tırnaklar, hayatı kolaylaştıran parmaklarımız için dış tehditlere karşı kalkan görevi üstlenir. Buna ek olarak tırnakların en önemli avantajı parmaklarla birlikte eşyaları tutmaya yaramasıdır. Aksi takdirde yumuşak olan parmaklarımızla bir şey kavrayıp tutup kaldıramazdık.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2018 sayısında…