Temiz Olan Temizler

Genç Okur - Alışveriş Rehberi

İbrahim Tolga Memika / Alışveriş Rehberi

 

Diş sağlığı hepimizin çok dikkat ettiği bir konudur. Bunun için kimimiz dişlerini günde üç kez, kimimiz iki kez, kimimiz bir kez fırçalıyoruz. Kimimiz ise diş fırçası yerine misvak kullanmayı tercih ediyor. Peki, her gün kullandığımız bu ürünleri alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

 

Kim bulmuş diş fırçasını?

Diş fırçasının ilk kez Çin’de kullanıldığı, zaman içerisinde ticaret yollarıyla Avrupa’ya taşındığı söyleniyor. Temizlikten pek de haberdar olmayan Avrupalılar, bu önemli icada sahip çıkmışlar ancak bugünkü haline getirmeyi uzun süre akıl edememişler. Eski halinde ne olduğunu merak edenler varsa söyleyelim: Envai çeşit hayvan kılı fırçanın uç kısmına sıkıştırılıyordu, hayvan kemikleri ise gövde kısmını oluşturuyordu. Tasarımı zaman içerisinde değişerek daha estetik hale gelse de 1930’lu yıllarda fırça kısmı naylondan üretilerek bugünkü formuna yaklaştırılıyor.

Mezopotamya’daki kazılarda ise misvak benzeri diş temizleyicilerine rastlanmış. Misvak ise ilk günkü halini hep korumuştur. Buradan da anlıyoruz ki arkadaşlar doğru yöntem yüzyıllar geçse de değişmez.

Yazının devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…