Heyecanlı Fetih Hazırlıkları

Genç Okur - Hayatımın Bilgisi

Yunus Yıldız / Hayatımın Bilgisi

 

Mayıs ayı geldi çattı! Ee Mayıs demek fetih demek! Ecdadımız bu ayda İstanbul’u fethetmiş. Biz de tekrar fethedemeyeceğimize göre; en azından o anları hatırlayıp hatırlatalım diyerek, beş kafadar okulumuzda İstanbul’un fethi programı düzenlemeye karar verdik.

29 Mayıs’a bir hafta vardı. Tarihin çok yakın olmasından dolayı programı gerçekleştirememe ihtimalini de düşünerek önce okul müdürümüzün yanına gidip bu konuyu kendisine açtık. Biz meseleyi anlattıktan sonra müdür bey anlam veremediğimiz bir şekilde birden ayağa fırladı. Biraz şaşkınlık biraz korkuyla beklerken “Gelin buraya, hepinizin alnından öpeceğim” dedi. Bizi omuzlarımızdan tutup şiddetli biçimde sallayarak “Aferin size aferin!” nidalarıyla, programın çok güzel olacağını belirtti. Bizim bir sorunumuz vardı; ama kim anlatacaktı?

Müdür beyin eski bir arkadaşı üniversitede tarih bölümünde profesörmüş. Fatih Sultan Mehmet Han’ın da hayranıymış. Müdür bey hemen arkadaşını arayıp programa davet etti. Profesörün bu teklifi kabul etmesiyle programın ilk adımı tamamlandı.

 

Yazının devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…