Hayal ve Hakikat Arasında Bir Yolculuk: A’mâk-ı Hayâl Filibeli Ahmed Hilmi – Eşik Yayınları

Genç Okur - Kitap Kulübü

 

Mustafa Yıldız / Kitap Kulübü

 

Büyük düşünürler bilginin kendisi, kaynakları ve niteliği konusunda derin fikir çileleri çekmiştir. Bunun nedeni de son derece basit işleyen hayat içerisinde insanın kendini ve hayatı anlamlandırma çabasıdır. Neyi bilmeliyiz, neden bilmeliyiz, bildiklerimiz doğru mu; gözümüz, kulağımız, aklımız bizi yanıltıyor olabilir mi, bilmek yeterli mi? Dahası ve en önemlisi, hakikat nedir?

A’mâk-ı Hayâl, bu önemli problem etrafında dönen güçlü ve farklı bir hikâyeyi içerisinde barındıran klasik bir eserdir. Bugün çok sayıda yayın evi tarafından transkribe edilmiş yahut sadeleştirilmiş versiyonlarını bulabilirsiniz.

Eserde, bilmenin yeterli olmadığını fark eden Raci isimli genç, anlam arayışını, girdiği hiçbir cemiyet üzerinden karşılayamaz. Bu buhranlı süreçten sonra yolu Aynalı Baba isminde bir zata düşer. Dış görünüşü ilginç, hayatı sıra dışı ve sözleri derinlikli bir insan olan Aynalı Baba, Raci’nin ziyaretlerinde ney üfler. Raci, bu anlarda hayalin derinliklerinde hayli şaşırtıcı yolculuklara çıkar. Farklı kültürlerde ve felsefelerde mit haline gelmiş hadiselerin içerisinde bulur kendini. Her bir yolculuk, kendisi ve hayat hakkındaki bir hakikati öğrenmesini sağlar. Hayalin derinlikleri hakikatin derinliklerine kapı aralar ve Raci, normal hayat kurgusunun dışına çıkar.

İçerisinde barındırdığı birden fazla hikâyeyle ve şaşırtıcı kurgusuyla ‘kült’ sıfatını fazlasıyla hak eden bu eser, hayal tadında bir okuma serüveni yaşamak isteyenler tarafından okunmayı bekliyor. Ha bir de, çoğu kimse bu kitabı okumamış olanları okumuş saymıyor, bu da biline!

Yazının devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…