Çiçekler Nasıl Açar?

Genç Okur - Meraklı Adam

Bir gün proje ödevimizi bitirmek için sınıf arkadaşlarımla birlikte Mehmetlerin evinde toplanmıştık. Evlerinde bir muhabbet kuşu vardı. Mehmet bize bu kuşu hep onu konuşturma çabalarıyla anlatıyordu.  Neyse ki uzun uğraşların sonucunda kuşa yalnızca birkaç kelime öğretebilmiş; bu bile bizi heyecanlandırmaya yetmişti.

Bu heyecanla eve varır varmaz anneme bir muhabbet kuşu sahiplenmek istediğimi söyledim. Ancak annem, benim bu sorumluluğun altından kalkamayacağımı düşündüğünü söyledi. Israrlarımdan bunalınca da hemen kapı kenarında duran saksıdaki bitkiyi işaret ederek “Peki, bu bitkiyi susuz, güneşsiz ve sevgisiz bırakmazsan sonunda çiçek açacak ve ben senin sorumluluk sahibi olduğuna ikna olacağım, o zaman bir muhabbet kuşu sahiplenebilirsin.” dedi. Aradaki alakayı kuramasam da annemin bir bildiği vardır diyerek teklifi kabul ettim. Acaba gerçekten sorumluluk sahibi değil miydim? Ya çiçek açmazsa!

Bu kaygı ve düşünceler eşliğinde her sabah uyanır uyanmaz saksının başına gidip bitkiyi kontrol ediyordum. Yaklaşık iki ay hiçbir hareket olmadı ama bir sabah… Evet bir sabah, tomurcuk bütün sevimliliği ve içerisinde sakladığı büyük bir hayatın mahcubiyetiyle yüzünü göstermişti. Nasıl heyecanlanmıştım anlatamam. Hele de tomurcuk çiçeğe dönmeye başladıkça ve etrafa mis gibi kokusunu yaymaya başlayınca… Bir bitkiden nasıl böyle etkileyici bir koku yayılabiliyordu? Bu güzelliğin tek sebebinin çiçeğe karşı her gün verdiğim emek olmadığını çok iyi biliyordum. O halde çiçeğin görevi nedir? Kafamda yine deli sorular…

Çiçekler neden güzel olur ve güzel kokar?

Çiçekler çoğalmak amacıyla tozlaşmayı sağlayabilmek için canlıları kendine çekmek zorundadır. Bu yüzden güzel kokar ve ilgi çekici güzelliktedirler. Bu yetenekleri o kadar gelişmiştir ki bazı gül türleri 100 farklı koku yayabiliyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…

Paylaş