“Bunlar Teröristlerin Son Çırpınışları”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Salih Aras / Hayatın İşleri

 

İçeride ve dışarıda teröre göz açtırmıyoruz hamdolsun. Afrin operasyonuyla bir kez daha dünyaya operasyon dersi veren Mehmetçik, teröristlerle çarpışıp gittiği yerleri ihya ediyor. Biz de bu sayıdaki söyleşimizi Güneydoğu’da mücadele veren o aslanlardan biriyle gerçekleştirdik. TSK’da komando olarak görev yapan aynı zamanda bomba imha uzmanı olan astsubayın anlattıkları tüylerinizi diken diken edecek…

 

Afrin’i kontrol altına aldık Elhamdülillah. Şu sıralar oralarda mayın ve bomba temizliği yapılıyor. Bir bomba imha uzmanı olarak orada yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?

Afrin operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleşti. Aslına bakarsanız ülkemizdeki meskun mahal operasyonlarından edindiğimiz tecrübeye istinaden çatışmaların en yoğun bir şekilde gerçekleşmesini beklediğimiz ilçe merkezi ve yakınlarındaki meskun mahal safhasıydı, fakat en kolayı bu safha oldu. Bunu kırsalda göstermiş olduğumuz başarı ve kararlılığın sonucu olarak Allah’ın bir lütfu şeklinde düşünebiliriz…

Mayın ve EYP (el yapımı patlayıcı) temizliğine gelirsek; şu an orada terörden temizlenen bölgelerin, arazinin ve evlerin bu tuzaklara karşı temizliği devam ediyor. Bu iş çok riskli olduğu için biraz uzun sürebilir. Tuzağın ve düzeneğin ne şekilde olduğunu, nerede ve nasıl yerleştirildiğini bulmak çok zor olabiliyor. Çünkü teröristler özellikle evlere döşedikleri bu düzenekleri hiç umulmayan yerlere yerleştiriyorlar. Öyle ki bazen koca bir günde sadece bir evin araması yapılabiliyor.

 

Bomba imha uzmanlarının giydiği değişik bir  kıyafet var. O kıyafet sizi tamamen bombanın etkisinden koruyor mu?

Tabii ki faydası var, koruma sağlıyor; fakat teröristlerce kullanılan patlayıcıların zırhlı bir aracı dahi etkisiz hale getirdiğini düşünürsek ne kadar koruma sağlayabileceğini anlamak zor  olmaz. Zaten müdahalelerde kimsenin giydiğini ben görmedim. Televizyonlarda gördüğümüz arkadaşlarımız ise kameralar karşısında olduğu için bir zorunluluk hissediyor diye düşünüyorum. Belki de bir çanta ve poşet içindeki patlayıcının şiddetinden koruyabileceğinden tercih ediyordur. TSK ve Jandarma bünyesindeki operasyonlarda ise -dediğimiz gibi- arazide çok yüklü miktarda patlayıcı ile karşı karşıya kalındığından, bu kıyafet pek tercih edilmiyor. Arazi ve operasyonlarda bombanın ve EYP’nin başında minimum sürede durmanız gerekir. Kostüm çok ağır olduğundan hareket kabiliyetini kısıtlıyor, tercih edilmemesinin sebeplerinden biri de bu.

Söyleşinin devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…