Bilinçsiz Antibiyotik Küpüne Zarar!

Genç Okur - Sağlık

Dr. Güzin Zeynep Doğanyer / Sağlık

 

Merhaba bahar mevsiminin mutlu gençleri! Havalar ne kadar da iç açıcı bir hal aldı değil mi? Minik minik açmaya başlayan rengarenk ağaçlar, penceremizden süzülen güneş ışığı, burnumuza baharın kokusunu taşıyan ılık esinti… Hepsi ne kadar da güzel, ne kadar da umut verici… Bu mevsimde hasta olmak da hiç çekilmez doğrusu! Güzelim günleri yatakta heba etmiş oluruz… E ne yapalım peki? Hasta olmamak için önceden ilaç içip önlem mi alsak? Elbette hayır! Girizgahtan da az çok belli olduğu üzere; konumuz bilinçsiz ilaç kullanımı!

 

Neden önemli ki bu konu?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki maalesef tüm dünyada ve ülkemizde ilaç tüketimi tehlikeli bir boyuta ulaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü, günümüzde ilaçların yarısının doğru olmayan şekilde reçete edildiğini, satıldığını ve ilaç kullanan tüm hastaların yarısının da ilaçlarını doğru şekilde kullanmadığını tahmin ediyor.

 

Bilinçsiz ilaç kullanımının ne gibi zararları var?

Her ilaç etki mekanizmasına ve içeriğine göre farklılık gösterir, kıymetli genç okurlar. Bizler de birbirimizden farklıyız. Yani? Yanisi şu, herkes her ilacı kullanamaz. İlaçların olası yan etkileri dikkate alınmadığında çok ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkartılır. Bu şekilde gerçekleşen bilinçsiz ilaç kullanımının getirdiği maddi ve manevi zararlar ise başımızı epey derde sokar. Tüm bunların yanında hoyratça ilaç tüketimi hem devletimiz hem de bizlere mali açıdan yük oluşturur. Ne gerek var?

Yazının devamı Genç Okur’un Mayıs 2018 sayısında…