Kûtü’l-Amâre Büyük Bir Zaferdir!

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / Muhammet Emin Oyar

 

Son zamanlarda en çok gündeme gelen bir savaştır Kûtü’l-Amâre. Üstelik dizisi bile çekildi. Bu savaşın sona ermesiyle dünya çalkalanmış, tüm dünya basını İngilizlerin bu yenilgisini yazmıştı. Fakat biz bu zaferi çok kısa bir süre sonra unuttuk, müfredattan bile kaldırdık. İşin bir garip tarafı da daha birkaç sene önce yeniden hatırladığımız bu zafere “Kûtü’l-Amâre aslında bir zafer değildir” diyenler çıktı. İngilizlerin ağır mağlubiyetini kaldıramayacak hale gelenler, yüz yıl sonra bile kahraman ecdadımızın aylarca süren şanlı mücadelesini birkaç kelimeyle silip attılar. Aslında bize soracak olursanız bizce de Kûtü’l-Amâre bir zafer sayılmaz. Çünkü Kûtü’l-Amâre büyük bir zaferdir!

 

İngilizlerin ilerleyişi

Basra’yı elinde tutan İngilizler Bağdat’a doğru ilerlemeye başlamışlardı. Birkaç kasabayı da ele geçirdikten sonra sıra Kûtü’l-Amâre’ye gelmişti. Fakat General Townshend aceleci davranmadı ve havaların biraz serinlemesini bekledi.

Kûtü’l-Amâre’ye destek birliklerinin geleceğini öğrendiklerinde ise bir an evvel saldırı kararı aldılar. Ve Kûtü’l-Amâre’de çetin bir savaş başladı. General Townshend, Kûtü’l-Amâre’yi çembere alıp tüm Osmanlı askerini kırmayı düşünüyordu. Bunu fark eden Albay Nureddin askerleriyle beraber geri çekildi. Kûtü’l-Amâre’yi kaybetmiştik ama Albay Nureddin geri çekilme emri vermeseydi tüm ordumuzu kaybedecektik ve İngilizler rahat bir şekilde Bağdat’a gireceklerdi.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2018 sayısında…