Kendine Doktor İnternet Hastalarının Aşırı Acıklı Hikâyesi

Genç Okur - Sağlık

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer

 

Genç okurlar! Gün geçmiyor ki yeni icatlar çıkmasın, yeni yeni buluşlar bilim sayfalarında yer bulmasın. Tüm bu hızlı ilerleyişin sebebi elbette biz insanların dur durak bilmeyen değişimleri… Alışkanlıklarımız, ilgi alanlarımız, kaygılarımız ve korkularımız zamanla paralel olarak değişim gösteriyor ve bilim de bizlerin bu değişimine ayak uyduruyor. Şimdi buradan “Ne icat çıkacak acaba?” dediğinizi duyar gibiyiz… Konumuz “Siberkondria.”

 

Nedir Siberkondria?

Siberkondria’nın tanımını yapmadan önce “Hipokondriyazis” nedir onu öğrenmekte fayda var (Haydaaaa bir de bu çıktı!).

 

Hipokondriyazis; kişinin sağlıkla ilgili konularda devamlı kaygı içinde olması, kendinde çok ciddi hastalıkların olduğunu düşünerek doktor doktor gezmesi, sık sık her türlü tahlili yaptırması ve kimsenin hastalığını bulamıyor olduğunu düşünmesi, en ufak semptomda korkuya kapılması… Aslında kısaca “hastalık hastası” olarak tanımlayabileceğimiz, sağlık fobisidir.

Hipokondriyak kişiler normal durumları bile hastalıklarla bağdaştırma eğilimindedir. Terleme, esneme, öksürme ve daha birçok durumun altında ciddi sebeplerin yattığını düşünürler. Devamlı olarak kendilerini incelerler ve en ufak bir değişiklikte paniğe kapılırlar, zamanlarının büyük çoğunluğunu hastanelerde geçirirler…

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2018 sayısında…