Gelecek; İnşa Neslinin mi, İfşa Neslinin mi?

Genç Okur - Gelecek; İnşa Neslinin mi, İfşa Neslinin mi?

Dosya / Aydoğan K

 

Arjantinli gazeteci ve yazar Jacobo Timerman, 1931’de ”Karl Marx, hıristiyan toplum yapısını; Sigmund Freud, hıristiyan aile kurumunu; Albert Einstein ise zaman ve mekânla ilgili hıristiyan anlayışını yıkmak istediler” şeklinde bir fikir ileri sürmüştü. Yaşasaydı, bu silsileye Facebook’un kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg’i de hiç düşünmeden eklerdi sanırım. “Zuckerberg, insanın ve toplumun her türlü mahremini tek başına yıktı” diye bir izahta bile bulunabilirdi. Ne garip; Timerman’ın saydığı isimler de yahudi asıllıydı Zuckerberg de yahudi asıllı. Hatta bunları söyleyen Timerman da bir yahudi. Tevafuk mu değil mi, ilginç bir mesele ama konumuz bu değil.

 

Modern dünya: Tadı kaçık oyun ve eğlenceler toplamı

Bu yazının elinizde olmasının sebebi, oyun ve eğlencenin tadının kaçmasıdır. Bu yazıyı yazmak zorunda kalmanın sebebi; saçmalığın, çürümüşlüğün, vasatlığın milyonlarca alıcısının olmasıdır. Bu yazıyı okuyor olmanızın sebebi, omuzlarınızdan tutup hafifçe sarsınca bir şeylerin değişeceğine olan endişeli bir inançtır.

Youtube’da yedi milyona yaklaşan abone kitlesi olan, her yayımladığı birbirinden gereksiz ve faydasız içerikli videonun milyonlarca kez seyredildiği, hayatı (hayatı?) film yapılan, daha 19 yaşında olan bir Türk gencinden hareketle, “Allah aşkına n’oluyoruz arkadaşlar?” diye sormak istiyoruz.

Her ne kadar edebi değeri tartışmalı da olsa, yüzlerce kitabı olan yazar Enis Batur’la isim benzerliği de taşıyan bu 19 yaşındaki gencimiz, sadece gençlerin değil Google’un bile aklını karıştırıyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2018 sayısında…