Doğa Yürüyüşünde Rota Nasıl Belirlenir?

Genç Okur - Doğa ile Baş Başa

Doğa ile Baş Başa / Mustafa Ramazan Oyar

 

Yola çıkıyorsanız rotanızı belirlemiş olmanız gerekir, evet ama doğa yürüyüşüne çıkıyorsanız rotanızı doğru bir şekilde belirlemeniz de gerekir. Neticede bilmediğiniz bir dünyaya giriyorsunuz. Belirsizliğin verdiği gerilimi ortadan kaldıracak, sizi yürüyüşün hedefine ulaştıracak şey doğru rotadan başkası değildir. Peki, doğru rota ne mi demek?

 

Araştır, soruştur, öğren!

Bir dağ macerasına atılmadan önce kendinize “güvenli” bir rota çizmelisiniz. Bunu yaparken iyi düşünmeli, acil bir durumda kullanacağınız alternatif yolları da hesaba katmalısınız.

Daha önce hiç gitmediğiniz bir araziye yapacağınız yürüyüşte o bölgeyi iyi bilen kişilerden bilgi almak önemlidir. Tanıdığınız rehber niteliğinde birisi yoksa yürüyüşü yapacağınız araziye en yakın köydeki çobanlarla mutlaka sohbet edin. Çünkü onlar “yakın su kaynakları, ormanlık alanlar, vadiler” gibi bölge hakkındaki en güzel bilgileri size karşılıksız olarak sunacaklardır.

Faydalanabileceğiniz pek fazla kişi yoksa, çevrede çoban da bulamadıysanız güncel uydu haritaları çok işinize yarayacaktır. Bu haritalarla tüm araziyi inceleyebilir; nehir, göl gibi oluşumların yerini belirleyebilirsiniz. Birçok ihtimali gözden geçirip yeterli bilgiyi topladıktan sonra güzergâhınızı çizmeye başlayabilirsiniz.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2018 sayısında…