Sultanlığımı Kaybettim

Hisse Avcısı / Sıddık Sarıdağ

 

Yoksulluğu ile şöhret salmıştı Behlûl Dânâ hazretleri. Halk arasında az biraz deliliği, divaneliği ile bilinirdi. Söylediklerinin de pek anlaşıldığı söylenemez tabi. Derinlikliydi çünkü. Karşısındaki kim olursa olsun, sözünü dudaktan esirgemezdi. Belki biraz da bu yüzden deli muamelesi görüyordu. Yoksa söylediklerine bakılırsa birçok akıllıdan çok daha akıllıca konuşurdu. Üstelik bu halinden dolayı sultan Harun Reşid tarafından pek çok defa övgüye mazhar oldu. Mezarlıkta sabahlar, “Ölülerden korkmuyor musun?” diye soranları “Asıl korkulması gereken ölüler değil, dirilerdir” diyerek hayrete düşürürdü.

Yine böyle bir mezarlık uykusuna dalmıştı. Ama bu seferki gece uykusu değil de sünnet olan gündüz uykusuydu; kaylule yani… Gölgesine sığındığı ağacın yapraklarının arasından süzülen güneş ışığı eşliğinde hafifçe esen rüzgârlı bir havada uyurken keyfine de diyecek yoktu. Hani “Dünya yansa el kadar hasırı yanmaz” dedikleri bir durum. İçinde bulunduğu bu güzel havanın etkisinden olsa gerek, bir de güzel bir rüya görmüş. Hem de ne rüya… Rüyasında padişah olmuş, hem saraylarda cümbüş içinde sefa hem de emrindeki ordularla savaş hazırlığı içerisindeymiş güya.

Gelgelelim mezarlıkta Behlûl Dânâ hazretlerini yatar halde gören sultan Harun Reşid’in adamları hemen onu uyandırmışlar. Bu duruma içten içe öfkelenip kıyameti koparmış hazret: “Mahvettiniz beni. Ben sultandım, padişahtım. Emrimde ordularım vardı” diye basmış feryadı. Adamlar hazrete “Sanki darbe yapmışlar da tahtından etmişler” gibilerinden sataşmışlar. Yine de bir anlam veremeyince kendisiyle yakından ilgili olan sultan Harun Reşid’e giderek anlatmışlar mevzuyu. Harun Reşid, bir hikmet olabileceğini düşünerek Behlûl Dânâ’yı huzuruna çağırtmış ve sormuş: “Behlûl, söylenenler doğru mu; adamlarıma olmadık yerde uyuduğun için uyandırdılar diye fırça atmışsın. Üstelik bir de rüyanda padişah olduğunu iddia etmişsin. Rüyadaki padişahlığın ne kıymeti var! Adı üstünde rüya bu…”

Yazının devamı Genç Okur’un Mart 2019 sayısında…