Kısa Film Çek

Genç Okur - Gençken Yapılacak Şeyler

Can Fırtına / Gençken Yapılacak Şeyler

 

Kısa film çekmek uzun metraj film çekmeye nazaran daha kolay gibi dursa da onun da kendine has zorlukları var tabi. Ama kim kendi çektiği filmi izlemek istemez ki? Öyleyse kolları sıvayın ve bir kısa film çekmekle başlayın senaristlik ve yönetmenlik kariyerinize.

Film çekmek zahmetli ve maliyetli bir iş. Uzun metraj bir filmdeki 20 saniyelik bir sahnenin çekimi için saatlerce uğraşıldığını duyduğumda pek şaşırmamıştım doğrusu. Öyle ya; ışık, dekor, ses, atmosfer, oyunculuk, devamlılık, replikler, konsantrasyon… Çekimi etkileyen o kadar etken var ki! Saatlerce, günlerce, belki haftalarca tek bir sahnenin çekimine uğraşmak akıl alır gibi değil gerçekten de. Fakat çekimler ve kurgu bittikten sonra o filmi dev ekranda izleyen film ekibinin mutluluğu da tarif edilemez olsa gerek. E, zahmet çekmeden olmuyor.

 

Senaryosuz çıkma yola
  • Hedef kitleyi ve temayı belirledikten sonra hikâyeyi kaleme alın. Başlangıçta filmin hikâyesini yazmak, senaryo formuna getirmeden önce hikâyenizdeki eksiklikleri görmenizi sağlar.
  • Senaryoyu yazarken sizi zorlayacak sahneler yazmaktan kaçının. Çekmesi zahmetsiz, çok vakit almayan, minimal ölçülerde bir senaryo yazın. Ama bunu yaparken basitliğe de kaçmayın. Senaryonun ayağı yere basan, güçlü ve etkili olmasına dikkat edin. İyi bir senaryo tüm maddi yetersizlikleri telafi edebilir.
  • Senaryoyu yazarken kaçınmanız gereken bir diğer husus ise kör göze parmak sokmaktır. Ders verme kaygısı gütmeden, buyurgan bir üslup kullanmadan zekice sahneler ve diyaloglar yazmak size artı puan kazandıracaktır.

Yazının devamı Genç Okur’un Mart 2018 sayısında…