Çanakkale İçinde

Genç Okur - İhtimâlcan

Sabah namazını kılıp öğlene kadar uyumak için hafta sonu tatilini iple çeken birçok genç gibi ben de sabahlayıp namazı kıldıktan sonra saat 07:00 gibi kafayı koyup uykuya daldım. Bir saat geçti geçmedi telefonun acı sesiyle uyandım. Bir telefon çalıyor, bir mesaj geliyordu. Her defasında gözlerimi açmadan el yordamıyla kapatıyordum telefonu. Ama ağabeyimin sinirli bir şekilde yüzüme buz gibi su dökmesiyle yataktan fırladım.

“Kalksana oğlum! Bir otobüs dolusu insan seni bekliyor kapıda!” demesiyle beynimden vurulmuşa döndüm. Doğru ya, bugün okulca Çanakkale gezisine gidecektik. Nasıl unutmuştum!

Hemen abdestimi alıp elbiselerimi giyindim. Arkadaşlarımı ve öğretmenimi daha fazla  bekletmemek için fırladım evden. Mahcuptum onlara karşı. Neyse ki fazla kızmadılar, sadece birkaç iğneleyici bakış vardı üzerime doğru yönelen. Geri kalanlar ise telefonlarına dalmış, benim otobüse bindiğimi bile fark etmemişlerdi.

Yolculuğumuz çok eğlenceli geçiyordu. Bir müddet sonra kitap okuyan ve sohbet eden birkaç öğrenci dışında herkes uykuya daldı. Çanakkale tabelasını görür görmez uyuyanları uyandırma çalışmalarına başladık. Yoğun bir uğraştan sonra neyse ki herkes uyandı.

Peki, bundan sonra ne oldu?

 

Birinci ihtimal:

Çanakkale’de bize rehberlik edecek öğretmenimiz bir gezi rotası oluşturmuştu. Bu rotaya göre ilk durağımız Eceabat’tı. Feribot İskelesi’nde arabalı vapura bindiğimizde hiç kimse az sonra ortadan toz olacağımı bilmiyordu. Arabalı vapur hareket etti ve ben giden geminin ardından keyifle el salladım. Sınav stresinden uzaklaştığım bu zamanlarda akşama kadar Çanakkale şehir merkezinde takılacaktım. Onlar akşama kadar dağ taş gezip yorulacaklar, bense şehir merkezinin keyfini çıkaracaktım. Fakat şehir merkezine gitmek için arkamı döndüğümde rehber öğretmenimle karşılaşacağıma hiç ihtimal vermiyordum! “Siz de mi vapuru kaçırdınız hocam?” dedim kekeleyerek. “Hayır, ama biraz daha burada durursak vapuru kaçıracağız” dedi. “Nasıl yani, bu giden bizim vapur değil mi?” dememe kalmadan vapurdaki arkadaşların bana el salladıklarını gördüm. Kaçış hayallerim suya düşmüştü. Yanlış vapura el sallamışım.

Diğer ihtimaller ve sonuçları Genç Okur’un Mart 2018 sayısında…

Paylaş