“Arapça Kitap ve Kültür Günleri, genç ziyaretçilerimize -Arapça bilmeseler bile- bir ufuk yolculuğu yapma imkânı sağlayacaktır.”

Genç Okur - Röportaj

Muhammet Emin Oyar / Röportaj

 

Semerkand Gençlik ve Kültür Yayınları Sorumlusu Ali Sözer ile 2-11 Mart 2018 tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenecek olan Arapça Kitap ve Kültür Günleri hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Yapılacak etkinliklerden ve bu etkinliklerin gençler için öneminden bahsettik.

 

Bu yıl Cumhurbaşkanlığının himayelerinde gerçekleştirilecek Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nde yapılacak etkinlikler nelerdir?

Arapça Kitap ve Kültür Günleri çok yönlü bir etkinlik. Dolayısıyla hiç Arapça bilmeyen kimselerin de çok rahat gelip gezebileceği ve kendisinden bir şeyler bulabileceği bir etkinlik. Yurt dışından da misafirlerimiz olacak. Yayınevleri, âlimler, akademisyenler… Her gün sabahtan akşama söyleşiler, paneller olacak. Bu etkinlikler hem Türkçe hem de Arapça tercüme ile gerçekleştirilecek. Ayrıca; 15 Temmuz, iki asırdır Anadolu’ya sığınan muhacirler ve medreseler konulu üç ayrı resim sergimiz var. İmza ve tanışma etkinliklerimiz de olacak. Misafir âlimlerle okul ziyaretleri gerçekleştirilecek. Bu konuda eğer okullar bize ulaşılırsa imkân dâhilinde bu ziyaretleri gerçekleştirmek isteriz.

Röportajın devamı Genç Okur’un Mart 2018 sayısında…