Amerika’nın Kanlı Demokrasi Tarihi

Muhammet Emin Oyar / Tozu Alınmış Tarih

 

19. yüzyılın sonlarına doğru Amerika’da kanlı bir iç savaş yaşandı. İç savaşın nedeni ise köleliğin kaldırılmasıydı. Evet, demokrasi ve insan haklarının sözde savunucusu Amerika, köleliğin kaldırılması kararının ardından yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği bir iç savaşa sahne oldu. Yakın tarihte kendi ülkelerinde köleliğin kaldırılması kararının ardından ülkelerini kan gölüne çeviren insanların torunları, günümüzde demokrasi maskesinin arkasına saklanıp dünyayı kan gölüne çeviriyorlar. Şaşırdık mı? Tabi ki hayır!

 

İç savaşın nedeni

Büyük tarım arazilerinin geliştiği güney eyaletlerinde özellikle pamuk, tütün ve şeker kamışı üretiminden ciddi gelirler elde ediliyordu. Çiftliklerde Afrika’dan kaçırılıp getirilen siyahi köleler çalıştırılıyordu. Kuzey eyaletlerinde ise sanayi sektörünün gelişmesiyle beraber serbest işçi sistemi gündeme geldi ve köleliğin yasaklanması öngörüldü. Fakat köleliğin yasaklanması güney eyaletlerinin işine gelmiyordu.

Yaptığı seçim propagandalarında köleliği kaldıracağına söz veren Abraham Lincoln’un başkan seçilmesinin ardından güneydeki yedi eyalet (Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Louisiana ve Texas) başkanın köleliği kaldıracağına kesin gözüyle bakarak bağımsızlıklarını ilan etti. Daha sonradan bunlara dört eyalet daha (Virjinya, Arkansas, Kuzey Karolayna ve Tennessee) katıldı. Başlarda çok insancıl bir sebebi olmasına rağmen kuzey eyaletlerin bu tutumu aslında, güneydeki siyahi kölelerin kuzeyde kurulan sanayi kuruluşlarına aktarılmasını sağlamaktı. Yani köleliği savunanlar ve köleliği kaldırmak istiyor gibi görünüp köleliği sistemli hale getirmek isteyenler karşı karşıya gelmişti. Ayrıca güney eyaletlerin İngilizlerle olan ticari ilişkileri, yani güney eyaletlerinin pamuk vererek karşılığında İngilizlerden Afrikalı köle almaları kuzey eyaletlerini tedirgin etti ve güney eyaletlerin dizginlenmesi gerektiğini düşündüler. Bütün bu süreçlerin ardından güneydeki eyaletlerden oluşan “Güneyli Konfederasyon” ve kuzeydeki diğer eyaletlerden oluşan “Union” (Birlik) arasında Amerikan İç Savaşı başladı.

Yazının devamı Genç Okur’un Mart 2018 sayısında…