Toplum Karşısında Konuşmaktan Çekiniyorum!

Genç Okur - Ayşenur Abla

Merhaba Ayşenur abla;

Biz genç okurların sorularına içtenlikle cevap vermen çok ama çok güzel! Uzun zamandır ben de yazmak istiyordum sana. Benim sorunum kendimi kalabalık içinde (mesela sınıfta) rahat ifade edemememle ilgili. Tüm gözlerin bana bakmakta olduğunu anladığım an çok heyecanlanıyor ve hatta saçmalıyorum. Lütfen yardımcı ol bana, bu iletişim korkumu nasıl aşabilirim?

Rumuz: 15 Yaş İşler Yaş

Sevgili 15 Yaş İşler Yaş;

Emin ol şu anda kürsüye çıkıp konuşan sanatçısından tut siyasetçisine kadar herkes bu tedirginliği yaşamıştır. Seni anlayabiliyorum, yanlış bir şey söyleyip rezil olmak ya da dil sürçmesi gibi bir şeyle komik duruma düşmek gibi korkular yüzünden heyecanlanıp strese girerek topluluk karşısında konuşurken ‘hebe hebe’ diye kalıveriyor insan.

 

Tecrübe ve alışkanlık denilen şey…

Tecrübe, zamanla kazanılan deneyimlerle öğrenilen bir olgudur. Ama tek ihtiyacın bu değil. Bir de ‘alışkanlık’ kavramı var. Alışkanlık, tekrarlarla kazanılan bir özeliktir. Senin ihtiyacın olan tam da bu ikisi. Fakat tecrübe de alışkanlık da zamanla kazanılır. Şu durumda senin tek dezavantajın yaşının çok genç olması. Çünkü topluluk karşında konuşma deneyimini bir süre tekrarlasan bu işi kolayca yapacak hale gelirsin.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…