Şirk

Genç Okur - Anlamın Anlamı

Sulhi Ceylan / Anlamın Anlamı

 

  1. Şirk nedir?

Şirk, Arapça ‘şerike’ kelimesinden türemiş olup ortaklık anlamına gelir. Aynı şekilde ‘şirket’ de ‘şerike’ kelimesinden türemiş olup sermaye ve/veya emek ortaklığı sonucu oluşan kurumların adıdır. Dini bir kavram olarak şirk; Allah Teâlâ’nın zatında, sıfatlarında ve fiillerinde yani yaptığı işlerde ortağı olduğunu söylemek ve buna inanmaktır. Şirk; Allah Teâlâ’dan başka ilah olduğunu iddia etmek ve Allah Teâlâ’dan başkasına ibadet etmektir.

 

  1. Şirkin çeşitleri nelerdir?

Genel olarak şirk büyük ve küçük olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Yüce Allah’ın ortağı, benzeri, dengi ya da rakibi olduğuna inanmak ve birden fazla ilah olduğuna inanmak büyük şirktir. Kâinatı Allah Teâlâ’dan başka bir ilahın yarattığına inanmak da büyük şirkin içine girmektedir. Buna açık şirk de denmektedir.

Allah Teâlâ ile birlikte O’ndan başkasını dikkate almak, Allah rızası için yapılması gereken ibadetlerde başkasının da onayını beklemek ya da yaptığı ibadetlerden ötürü başkalarından hayır beklemek küçük şirktir. Bu şirke gizli şirk de denmektedir. Mesela başkalarının gözüne girmek için ya da dünyevî bir çıkar için ibadet etmek küçük şirktir. Şirkin bu türlüsü “riya” kavramıyla kavramlaşmıştır.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…