Kar Gibi Kusurları Örten Ol!

Genç Okur - İşin Doğrusu

Ali Bağcı / İşin Doğrusu

 

Kıymetli genç okurlar, kış mevsimi geldi çattı. Havalar iyice soğudu. Eee her mevsimin kendine has birtakım özellikleri var. Kış mevsimi de soğuklarıyla ve kar yağışıyla günlük yaşantımızı zorlayan bir mevsim. Ama birçoğumuz da kar yağmasını dört gözle bekleriz, öyle değil mi?

 

Kar bize ne anlatır?

Peki, gelin kış mevsimine bir de tefekkür nazarı ile bakalım. Bu şekilde Allah Teâlâ’nın bizlere ne gibi güzellikler ve incelikler bahşettiğini fark etmiş oluruz.

Kış mevsimi geldiğinde yeryüzü bambaşka bir çehreye bürünür. Yazın yemyeşil dalgalanan yapraklar, mis gibi kokan çiçekler yok oluverir bu mevsimde. En basit tabirle ölür. Ancak bizler biliriz ki, bu ölüm hali yeniden doğumun da habercisidir. Tıpkı hayat gibi…

Bizler ölümlü varlıklarız. Ölümün farkında olmak hayatın farkında olmak anlamına gelir. İşte bu farkındalık, hayatı daha güzel ve doğru yaşamaya sevk eder bizleri. Ölümün büsbütün yok oluş anlamına gelmediğini bilmek ise, ümitsizliğe kapılmadan yeniden doğuş için hazırlanmamızı sağlar. Yani bu düşünce, bizleri diri tutar, boş hayallerin peşinde koşmaktan alıkoyar.

Öte yandan kışın yağan tonlarca kar, yeryüzünde güzel şeyleri örttüğü gibi çirkin ve pis olan şeyleri de örter.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…