İnsanlığı Sorgulatacak Tuhaf Bir Kitap: İlginçlikler Kitabı

Genç Okur - Kitap Kulübü

Mustafa Yıldız / Kitap Kulübü

 

Hayatta karşılaştığınız ufak tefek meseleler karşısında hayatın ne kadar da tuhaf olduğunu düşünüyorsanız, acele etmeyin. Çünkü insanoğlunun kendi elleriyle dünyaya armağan ettiği tuhaflıkları bir arada gördüğünüzde halinize şükredeceksiniz.

 

Ne kadar tuhaf olabilir ki?

Sırf ilginçlik olsun diye yapılmış pek çok şeye rastlayabiliriz günümüzde. Özellikle adına sanat denilen ve taraftarlarınca büyük “S” harfiyle birlikte yazılan çaba söz konusu olduğunda… Hele bir de başına modern yahut postmodern ifadeleri gelmişse, netice baştan bellidir.

Gelgelelim, mantıklı olmak hatta hayatı bir mantık çerçevesinde idare etmek adına yapılan öyle şeyler var ki; modern sanat nesnelerine rahmet okutur. Mesela siz sakız çiğnediğiniz için veya evinizdeki bir odada şarkı söylediğiniz için hapse girdiğinizi düşünebilir misiniz? Yahut bir polisin rüşvet almasının serbest, aldığı rüşveti ilgili kuruma bildirmemesinin suç sayılmasında nasıl bir mantık olabilir ki? Evet, yok. Fakat üzülerek belirtmeliyiz ki bu türden yasalar, ileri medeniyet olarak görülen ülkelerin hukuk sistemi içerisinde yer alıyor. Eh, yasalar böyleyse, diğer meseleler nasıldır, varın siz düşünün!

Davut Bayraklı ve Sedat Bayraklı’nın kaleminden çıkan İlginçlikler Kitabı, insanoğlunun dünyaya sunduğu bazı ilginçlikleri bir araya getirdi. İlginç evlerden ilginç ülkelere; ilginç âdetlerden ilginç kanunlara; ilginç ritüellerden mucidine ölüm getiren ilginç buluş hikâyelerine kadar, insanlığı sorgulamamıza neden olacak türden ilginçlikler… Hepsi insan ürünü, hepsi insan icadı!

Bu kitabı okuduğunuzda normal algınızın tümüyle değişeceğinden emin olabilirsiniz!

Diğer Kitapların tanıtımları Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…