Her Yönüyle İletişim

Genç Okur - Her Yönüyle İletişim

Müzeyyen Yıldız / Dosya

Niçin iletişim kurarız? Yalnızlık duygusunu gidermek için mi, yoksa hayatı devam ettirebilmek için mi? Doğru cevap aslında ikincisidir. Neden mi? Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Yani, hayatta kalabilmek, hayatı devam ettirebilmek için başka insanlarla birlikte hareket etmesi gerekir. İşte bu sebeple iletişim kurmak çok önemlidir. Fakat iletişimi doğru anlamaz ve kuramazsak hayat gerçekten çekilmez bir hale gelebilir. İletişimin doğrusu ne mi?

İletişim, birden fazlasıdır

Henüz anne karnındayken duyularımız aracılığıyla iletişim kurduğumuzu söyler bilim insanları. Annemizin duygularını hisseder, yiyip içtiklerinin tadıyla tanışır, çevredeki tüm yüksek sesleri ve çok daha fazlasını duyarız. Doğumdan itibaren iletişim kabiliyetimiz artar ve yeni iletişim tekniklerini keşfetmeye başlarız. Mesajlarımızla dünyada iz bırakırız. Tarih yaparız. Yani mesajların bir karşılığı ve işlevi vardır. Dağlara gidip de bumerang gibi geri dönen ses yankısından çok daha fazlasıdır. Gidip de aynı şekilde geri dönmek değil, uğradığı yeri değiştirmek ister. Bu sebeple yalnızlığı kaldırmaz iletişim. Hep ve daima birden fazlasıdır.

İnsan: Konuşan varlık

Okulda hocanız, insan üzerine bir kompozisyon yazmanızı istese, yazının bir yerinde kullanacağınız bir cümle var: İnsan, konuşan varlıktır. Hatta cümlenin klişe hali tam olarak şöyle başlamaktadır: “İnsanı hayvanlardan ayıran en önemli özellik de…” Şu bitmeyen insan ve hayvan karşılaştırması şöyle dursun, insan deyince tekil olarak da en öne çıkan özellik gerçekten konuşabilmektir. Çünkü insanın diğer pek çok temel eylemi ondan sonra gelir. Okumak, yazmak hatta düşünmek… İşte bu nedenle iletişimin temelinde de konuşmak vardır.

 

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…