“Güvenlik Eğitim Merkezleri Denetlenmeli”

Genç Okur - Hayatın İşleri

Salih Aras / Hayatın İşleri

 

Güvenlik görevlisiyle röportaj yapmaya karar verdikten sonra kara kara düşünmeye başladım. Gördüğüm güvenlik görevlileri hep gençti, acaba bu işte deneyimli birini bulabilecek miydim? Daha sonra Ahmet abi ile tanıştım. Yaşı büyük gösteriyordu ama “Acaba başka işten emekli olduktan sonra mı güvenlik mesleğine geçmiştir” diye düşündüm ve korkarak sordum…

 

Ahmet Abi, kaç senedir bu işi yapıyorsun?

Ben 1990’dan beri bu işi yapıyorum. Bu süreçte yakın koruma olarak çalıştığım zamanlar da oldu. Ama nihayetinde bu meslekten emekli oldum.

 

Çoğu insan, “Güvenlikler de ne yapıyor ki? Akşama kadar oturuyorlar” diyor. Gerçekten de öyle mi?

Meslekte öyle bir çalışma saatleri var ki gününüz birbirine karışıyor. Bazen gündüz bazen gece çalışmak çok zor. Ama mesleğimizin asıl zorluğu insanlara yönelik olması. İnsanlarla uğraşmak gerçekten zor. Aynı zamanda suçlu ile suçsuzu ayırt etmek zorundasınız ve insanlarla beraber kendi güvenlik ihtiyacınızı da karşılamanız gerekiyor.

 

1990’dan bugüne mesleğinizde değişen bir şeyler var mı?

Zamanla her ne kadar güvenlik elemanları çoğalsa da şimdiki insanlarla uğraşmak o zamanki insanlarla uğraşmaktan daha zor. Eskiden insanlarla iletişim kurmak daha kolaydı. Şimdi anlaşamıyoruz. Mesela adam gidiyor sizi haksızmışsınız gibi mahkemeye verebiliyor. Daha sonra haklı olduğunuz kanıtlansa da mahkemelerle uğraştığınızla kalıyorsunuz.

Söyleşinin devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…