Görünmeyen Göz: Ses

Genç Okur - Meraklı Adam

Size dünyanın en zor işlerinden birini söyleyeyim mi? Kışın ev taşımak. Evet, zorlu oldu biraz ama her şey yerli yerine oturunca yeni evimiz herkesin hoşuna gitti. Misafirler hayırlı olsun demek için geliyorlardı. Evde bir ses, bir ses anlatamam! Bir şeyi merak etmiştim. Daha önce evi görmeye geldiğimizde küçücük bir ses dahi içeride çokça yankı yapıyordu. Hatta sanki konuşmuyor da bağırıyor gibiydik. Bir çeşit hoparlör efekti yani… Fakat şimdi evde bu kadar misafir olduğu halde neden ses bu kadar az çıkıyor?  Bu soru, ev taşıma süreciyle birlikte içimde kış uykusuna yatmış olan merakımı uyandırdı.

 

Ses nedir?

Meseleye baştan başlamak lazım. Öyleyse öncelikle şu soru cevaplanmalı: Ses nedir?

Bilim insanları demiştir ki: Ses kısaca bir malzemenin art arda titreşmesiyle oluşan küçük titreşimler dizisidir. Demek ki titreşim sesin oluşması açısından önemli ancak yeterli değil. Çünkü titreşimi üreten etken/malzeme havayı da titreştirerek sesi yolculuğa çıkarıyor. Gözle görülmeyen bir yolculuğa…

Evet, sesi göremeyiz ama hissedebiliriz. Mesela müzik çalarken hoparlöre elinizi koyduğunuzda ses titreşimini hissedebilirsiniz. Benzer şekilde hoparlörü bir bardak dolusu suya yaklaştırırsanız, suda oluşan dalgaları görebilirsiniz. İşte bu dalgalar hem sesin hem de sesin dalga şeklinde ilerlediğinin kanıtı olur.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…