Enerji İçeceği Aldatmacası

Genç Okur - Alışveriş Rehberi

İbrahim Tolga Memika / Alışveriş Rehberi

 

Günlük hayatta hepimiz bir koşuşturmaca içerisindeyiz. Hafta içi sabah erken saatlerde kalkıp akşama kadar ders dinliyoruz. Hafta sonu arkadaşlarla gezenimiz var, yine erken kalkıp sınava çalışanımız var, yüzmeye gidenimiz, binicilik yapanımız, akşamları arkadaşlarla halı saha maçına forvet olarak yazılanımız var… Yani biz sürekli enerji harcıyoruz. Bir yandan da enerjimizi arttırmak için ürünler alıyoruz. Peki bu ürünler enerjimizi arttırırken sağlığımızı ne kadar etkiliyor?

 

Enerji içeceği rüyası!

Reklamlarda izlediğimiz kadarıyla bu içeceğin molekülleri insana farklı özellikler yüklüyor. Kanatlanıp uçan, koşarak çıtayı geçen, uzaya çıkan insanlar hep bu içeceği içiyor. Dünyaca ünlü sporcular bu içeceği içerek maçlara çıkıyor… Bu tarz aldatmacalı reklamlar bu içeceğin enerji verdiğini söylüyorlar. Peki içerisindeki hangi madde enerji sağlıyor, hiç düşündük mü?

 

Enerji veren madde nerede?

Enerji içeceğinin içeriğinde, genel olarak, aşırı miktarda kafein, inositol, taurin gibi uyarıcı maddeler, şeker ve tatlandırıcı, %0.3 etil alkol bulunur. Bu maddeler aslında enerji vermez. İçen insanın beynini uyarıp kişiye sanki çok enerjisi varmış gibi hissettirir, o kadar! Dahası, yapılan araştırmalar gösteriyor ki, enerji içeceği diye satılan bu ürünler sağlık açısından çok zararlı. Vücutta kalsiyum ve magnezyum kaybına, hatta kemik erimesine sebep oluyorlar.

 

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…