Çanta Nedir, Neden Kullanılır?

Genç Okur - Süper Babaanne

Sizler için aksesuarların kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili genel bir yazı hazırladıktan sonra ayakkabı meselesine değindik hatırlarsanız. E bi’ zahmet hatırlayıverin, bu konuyu geçen ay işledik çocuklarım. Elbet Süper Babaanne’nin de bir müfredatı olacak, burası da bir okul unutmayın! Şimdi geldik, yine bir aksesuardan çok daha fazlası olan çanta meselesine… Mesele diyorum, çünkü kavram desem değil; dert desem hiç değil yavrularım. Her şey bitti de bu derdimiz mi kaldı? Ne var ki söyleyeceklerim de boşuna değil. Giyimin ABC’sini yazan babaanneniz elbette çanta kullanımına da değinecek. Ve elbette bu konuda da bilmemiz, dikkat etmemiz gerekenler var.

 

Çantanın altında ezilme yavrucuğum!

Evde ihtiyacımız olan hemen her şey elimizin altında ama dışarı çıktığımızda kalıyoruz öyle bir başımıza… Okula giderken yanında diş fırçasını, el kremini götüren ve hatta çantasında yedek çoraba, çamaşıra dahi yer ayıran temkinli evlatlarıma buradan selam olsun; anlayacağınız gibi çantalarımız cevap veriyor pek çok ihtiyaca. İmkân olsa yanında evini taşıyacak olanlar var ya, sen sen ol o kadar da abartma! Temkinli olmak iyidir lakin dünyanın bin bir türlü hali var diye de her gün boşuna hamallık yapma. Gün boyu ihtiyaç duyduğun bazı malzemeleri her gün gittiğin yerlere boşuna taşıma. Okulda bir dolabın varsa eşyalarının bir kısmını orada muhafaza et mesela.

 

İhtiyaca göre çanta

Bizde çantanın tarihi Orta Asya’ya kadar uzanır. Zaten atalarımız göçebe olduğundan kıldan, yünden yapılmış büyük heybeler, deri çantalar hep vazgeçilmezimiz olmuştur. Şimdiki çantalar yine ihtiyacı karşılasa da o zamanların şartlarına göre göstermelik oldu biraz. İçinin genişliği, dayanıklılık ve kullanışlılığı çok da umurumuzda olmuyor çoğu zaman, kıyafetimizi tamamladığını düşündüğümüz çantaları kullanır olduk yavrularım. Tabi babaanne çantaları başka… Onlar çok gözlü olup çoğunlukla deridir ve evladiyeliktir. İlaçlarım, gözlüğüm, emanetlerim… Her birinin ayrı bir gözü var çantamda. E düzen önemli sonuçta.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…