Teyze Oğlu Evleniyor!

Yaz deyince insanların aklına; tatil, deniz, kumsal, güneş gelebilir. Bizim aklımıza ilk gelense, düğün!

Genç Okur - Hayatımın Bilgisi
Hayatımın Bilgisi / Yunus Yıldız

 

Yaz deyince insanların aklına; tatil, deniz, kumsal, güneş gelebilir. Bizim aklımıza ilk gelense, düğün! Çünkü bizde düğünler çok başkadır. Bugün heyecanımın daha diri olmasının sebebi ise teyzemin oğlu Ömer abimi evlendirmiş olmamız.

Bizde aslolan nikâhı duyurmaktır. Haliyle, çevremizde ne kadar tanıdık varsa hepsine davetiye gönderdik. Böylelikle yazılı duyuruyu yapmış olduk. Ama ben sözlü olanını, düğünleri severim.

Düğünden evvel aile büyükleri bir araya gelip evlenen çift için tutulan evi baştan ayağa donattı. Kimi beyaz eşyaları, kimi oturma gruplarını, kimi halıyı, kimi perdeyi aldı. Damadın annesi yani teyzem, gelin adayını çarşıya götürüp dükkan dükkan dolaştırdı.Gelin-kaynana ilk alışverişlerini yapmış oldular.

Havai fişekler, maytaplar alındı. Kameraman, fotoğrafçı ve defçiler tutuldu. Aşçı ve çaycı ayarlandı. Bizde düğünlerde o kadar büyük yemek masaları kurulur ki yoldan geçenler bile gelip karınlarını doyururlar. Çevrede fakir kimseler varsa onlar da davet edilir. Herkesin gönlü hoş edilir.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…