Eyvah, Seneye TEOG Var!

Öncelikle derdime derman olduğunuz ya da olacağınız için şimdiden teşekkürler. Benim bir derdim var ki bu dert genellikle her öğrencinin başında...

Genç Okur - Ayşenur Abla

Öncelikle derdime derman olduğunuz ya da olacağınız için şimdiden teşekkürler. Benim bir derdim var ki bu dert genellikle her öğrencinin başında… Sanırım ben abartıyorum; ama ne yapayım? Seneye TEOG var! Babam benden çok şey bekliyor, hatta gideceğim liseyi bile şimdiden belirledi. Fen lisesini kazanmazsam benim için her şey bitti demek. Hatta çevremdeki bazı kişiler benden birincilik bekliyorlar. Ben ise bu kadar potansiyele sahip olduğumu sanmıyorum. Kısacası korkuyorum. Hatta bir ara 8. sınıf olmak istemedim. Bir de bende şöyle bir sorun var: Önemli sınavlar olduğunda kendimi fazlasıyla zorlayarak hiç yerimden kalkmadan ders çalışıyorum, sonra baş ağrısından yerimde duramıyorum! Hatta bu yüzden bazı sınavlarda kıl payı yüzü kaçırdığım olmuştu. Ne olursun yardım et Ayşenur abla!

Rumuz: Cafiye

 

Pek Sevgili Cafiye;

Öncelikle biraz gevşe, dergini göz hizasına getir ve arkana yaslan, mümkünse uzan ve sakinleş. Başımın belası dediğin TEOG, seninle birlikte bir milyondan fazla kişinin ortak derdi. Dertler paylaştıkça azalır sözünün aksine hepinizin teker teker yaşadığı stresi elektrik enerjisine çevirsek bırak Türkiye’yi, dünya ışıl ışıl olur!

 

Hedef önemli

Babanın hedefi büyük koyması seni strese sokmasın, eminim o senin başarabileceğin ölçüde bir hedef belirlemiştir. Kaldı ki hedefler başarabileceğinin bir tık daha üstünde olmalıdır diye de düşünürüm, o yüzden gözün korkmasın. Kâbe’nin yoluna düşen karıncanın hikâyesini hatırla. Başarabileceğin konusunda da endişelenme. Sakın korkma, etrafındaki insanlar senden birincilik beklediğine göre gözle görülür şekilde başarılı olduğun ortada. En kötü ihtimalle bile iyi bir okula gireceğin de öyle… Unutma ki sınavdan, okuldan, kısacası her şeyden önemli olan şey senin sağlığın.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 20017 sayısında…