“Biz Ehliyeti Kasaptan Aldık”

Henüz 12-13 yaşlarındayken kasap çırağı olarak mesleğe başlayan Alay ustayla, fast food zincirlerinden kuru yolum tavuklara, et pişirirken yaptığımız hatalardan mesleğin geleceğine kadar birçok konuyu konuştuk...

Genç Okur - Hayatın İşleri

Hayatın İşleri / Salih Aras

 

Henüz 12-13 yaşlarındayken kasap çırağı olarak mesleğe başlayan Alay ustayla, fast food zincirlerinden kuru yolum tavuklara, et pişirirken yaptığımız hatalardan mesleğin geleceğine kadar birçok konuyu konuştuk. 60’lı yaşlarında olan, ömrünü mesleğine adamış bu büyük ustanın ete, kemiğe, hayata dair anlattıklarını kaçırmamalısın!

 

Toplumun büyük kısmı uçuk et fiyatlarından şikayetçi. Bunun sebebi nedir? Sizce bu durum nasıl düzelir?

Et müşteriye gelene kadar beş el değiştiriyor. Her el değiştirmede 2 lira kâr konsa haliyle, dünyanın parası ediyor. Devlet bu işin önüne geçmeli. Hayvanı yetiştirip, kesip, kasaplara satan aynı kişi olacak. Öbürleri aradan çıkacak. Ayrıca insanımız rahata alıştı. Köylerde hayvancılığa yatırım yok… Devlet yeni yeni hayvancılığa destek vermeye başladı. İnşallah ilerleyen zamanlarda ucuzlar.

 

Et veya tavuk öyle bir şey ki almadan önce tadına bakamıyoruz. Kasabın bize iyi tavuk veya et verdiğini nasıl anlayacağız?

Tavuğun tarihine bakacaksın; çünkü tavuk sadece 1 gün kasapta durmalı. İkinci gün reyona koyarsan o tavuk mayışır, tazeliğini yitirir. İstedikleri kadar paketlesinler, vakumlasınlar fark etmez. Ette ise durum farklıdır. Etin, kıymanın tazeliğini renginin canlılığından anlarsın. Et, tavuk gibi değildir. Bekledikçe dinlenir, aynı gün tüketilmesi gerekmez.

Söyleşinin devamı Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…