Mis Gibi Serinletici İçecekler

Genç Okur - Beslenme

Beslenme / Sare Yazmalar

 

Yaz Kahvesi: Frappe

Kışın sıcak sıcak içtiğimiz sütlü kahvenin yaza uyarlanmış haline frappe deniyor. Frappe Yunanistan menşeli bir dünya içeceğidir. Kahve bağımlıları için keşfedilmiş bu içeceği popüler hale getiren, ferahlatıcı tadının yanında hızlı bir şekilde hazırlanabilmesi olsa gerek.

Malzemeler:
  • 2 tatlı kaşığı granül kahve
  • 300 ml çok soğuk süt
  • Biraz vanilya (isteğe bağlı)
  • 7-8 adet buz küpü
  • Dilediğiniz kadar şeker
Yapılışı:
  1. İlk olarak malzemelerimizi mutfak robotuna koyarak başlıyoruz. Tüm malzemeleri iyice karıştırmak gerekiyor. Yoksa o buz parçaları sürekli pipete takılıp sizi sinir edebilir, bizden söylemesi…
  2. Karışımı mutfak robotundan bardağa alıp üzerini bol kremşanti, dondurma, çikolata sosu, karamel sos veya mevsim meyveleri ile süsleyerek sunumuna görsellik, tadına da tat katabilirsiniz. E ne de olsa lezzet ayrıntıda gizlidir, değil mi?
  3. Frappedeki dondurma gibi katı kıvamlı bileşenlerin rahat yenilebilmesi için bardağın yanına afili bir tatlı kaşığı koymayı unutmayın!

NOT: Vücudumuz için kafein de gereklidir; ama dozunda! Sağlıklı bir yetişkinin gün içinde alması gereken kafeinin en üst sınırı 400 mg’dır. Büyük boy filtre kahvenin içinde tam tamına 330 mg kafein bulunur. Gün içinde alabileceğimiz kafeinin en üst sınırının 400 olduğunu düşünürsek, bunu içip kahve defterini tamamen kapamanız gerekecek.

Diğer serinletici tarifler Genç Okur’un Temmuz 2107 sayısında…