Havuz Problemleri İçin Sağlıklı Formüller

Tatil tüm hızıyla devam ediyor genç okurlar! Yaz aylarında tatillerin vazgeçilmez aktivitesi ise elbette yüzmek. Yüzme deyince aklımıza gelen ilk tercih de havuzlar…

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer

 

Tatil tüm hızıyla devam ediyor genç okurlar! Yaz aylarında tatillerin vazgeçilmez aktivitesi ise elbette yüzmek. Yüzme deyince aklımıza gelen ilk tercih de havuzlar… Peki, toplu kullanılan havuzlarda nelere dikkat etmeliyiz? Havuzlar sağlığımız için hangi durumlarda risk oluşturur? Haydi bakalım, başlayalım şu havuz problemini çözmeye…

 

Havuz nedir?

İçi suyla dolu, çeşitli derinlik ve genişliklerde olabilen, matematik problemlerinin vazgeçilmez aktörü, genelde dibine mavi fayans döşenmiş şey. Bu sefer tanımı kendimiz yapalım dedik. Umarım beğenmişsinizdir.

 

Havuzlarda sağlığımızı tehdit eden şeyler nelerdir?

Biliyoruz ki havuz içindeki su durgundur ve bu da havuz suyunun kolayca kirlenmesine sebep olur. Hijyenine dikkat edilmeyen bir havuzda bakteri, virüs ve mantar gibi sağlığımızı tehdit edebilen göremediğimiz mikroplar kolaylıkla üreyebilirler.

Bu mikroplar nelere sebep olabilir?

Kirli havuz suları özellikle deri enfeksiyonlarına sebep olabilirler. Bununla beraber kulak, üst solunum yolları, mide, bağırsak ve idrar yolları enfeksiyonu gibi çok sayıda ciddi probleme yol açabilirler.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…