Gündüz Alp ve Süleyman Şah Kim?

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / M. Emin Oyar

 

Reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisiyle beraber büyük bir tartışma gündeme geldi: Ertuğrul Gazi’nin babasının adı Süleyman Şah mıydı, yoksa Gündüz Alp mi? Dizide Süleyman Şah ismi kullanılsa da bazı tarihçiler bunun yanlış olduğunu, o dönemlerde Kayı Boyu beyinin Gündüz Alp olduğunu dile getiriyorlar. Yüzyıllar öncesine dönüp baktığımızda ise tartışmanın nedeni belli oluyor. Çünkü eski kaynakların bazısında Süleyman Şah, bazısında Gündüz Alp ismi geçiyor.

Ahmedî (ö. 1412), Karamanî Mehmed Paşa (ö.1481), Enverî (ö. 16. yüzyıl) ve Ruhî (ö. 1522) gibi isimlerin kaynaklarında Ertuğrul Gazi’nin babası Gök Alp oğlu Gündüz Alp olarak geçerken; Âşıkpaşazâde (ö. 1484), Oruç Bey (ö. 16. yüzyıl) ve Neşrî (ö. 1520) gibi isimler de Ertuğrul Gazi’nin babasının Kaya Alp oğlu Süleyman Şah olduğunu tarih sayfalarına yazmışlar. Peki, bu iki isim gerçekten de yaşamış mı? Yoksa sadece isim konusunda mı bir anlaşmazlık var? Bu karışıklığın sebebi ne?

 

Bir boğulma hikâyesi

Şöyle bir rivayet anlatılır: Süleyman Şah, Halep’ten ayrıldıktan sonra Caber Kalesi yakınlarında Fırat Nehri’nden geçerken atının ayağı bir çukura girer. Attan düşen Süleyman Şah oracıkta boğularak can verir. Bu kısacık rivayet önemlidir ve konumuzla yakından ilgilidir. Çünkü bu rivayette ismi geçen Süleyman Şah’ın hangi Süleyman Şah olduğu tartışmalıdır.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…