Evim Güzel Evim

İnsanın evi gibisi yok. Hele kendi el emeğiyle kanını, terini akıtarak inşa ettiği, her metrekaresinde ayrı bir hatıra biriktirdiği bir evse bu ev, daha da kıymetlidir...

Genç Okur - İhtimâlcan

İnsanın evi gibisi yok. Hele kendi el emeğiyle kanını, terini akıtarak inşa ettiği, her metrekaresinde ayrı bir hatıra biriktirdiği bir evse bu ev, daha da kıymetlidir.

Bu yaz mahalleden arkadaşlarım Ömer, Mustafa ve Salih ile caminin hemen yanındaki geniş ve sağlam gövdeli meşe ağacına ağaç ev yapmaya niyet ettik. Caminin imamından izin almayı unutmadık tabi ki. Ramazan bayramında biriktirdiğimiz harçlıkları bir araya getirip marangozdan kereste, nalburdan alet edevat aldık ve işe koyulduk.

İki hafta boyunca gece gündüz demeden çalıştık. Ağaca zarar vermemek için büyük bir özenle keresteleri sabitledik. Destek direklerini, asma iplerini, kapıyı, pencereyi, merdiveni ve çatıyı yaptıktan sonra usta işi bir ağaç ev ortaya çıktı.

Her gün ağaç evde toplanıp sohbet ediyor, kitap okuyorduk. Yanı başımızdaki caminin minarelerinden ezan sesi yükselince şerefedeki müezzinin okuduğu ezanı dinliyor, ezan bitince de hemen namaz kılmak için camiye gidiyorduk. Bazı akşamlar babalarımız, amcalarımız da ağaç eve gelip bizimle sohbet ediyorlardı. Hatta bakkaldan aldığımız ufak piknik tüpüyle çay bile demliyorduk.

Günler böyle geçerken bir gün ilginç bir olay geldi başımıza. Ağaç evden gürültüler gelmeye başladı. Koşup baktığımızda aşağı mahalleden bir grup gencin özel mülkümüze izinsiz bir şekilde girmiş olduklarını gördük. Bir şeyler yapmalıydık, ama ne?

 

Peki, bundan sonra ne oldu?
Birinci ihtimâl:

Ağaç evimize çıkan aşağı mahallenin çocukları tüm eşyalarımızı, kitaplarımızı dağıtmışlardı. Yapacak bir şey yoktu. Direnmenin bir anlamı yoktu. Onlar sayıca bizden kalabalıklardı, üstelik yaşları da bizden büyüktü. Eğer ağaç evimizi onlardan geri isteseydik bizi dövebilirlerdi! Laf aramızda biraz da korkmuştuk. Hem ne olacaktı ki, başka bir ağaca yeni bir ağaç ev daha yapabilirdik. Yeter ki tatsızlık çıkmasın. Ellerimiz cebimizde, gerisin geri döndük mahallemize.

Diğer ihtimaller ve sonuçlar Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…