Doğa Kampı Yap

Kalabalık şehir hayatından sıkıldın mı? Kaldırımlarda insanlar, caddelerde arabaların egzozundan çıkan dumanlar üstüne üstüne mi geliyor? Kurslar, bir sonraki yıl gireceğin sınavların endişesi derken kafanı toplayacağın hiçbir aktivite yapamamaktan mı şikayetçisin?

Genç Okur / Gençken Yapılacak Şeyler

Gençken Yapılacak Şeyler / Can Fırtına

 

Kalabalık şehir hayatından sıkıldın mı? Kaldırımlarda insanlar, caddelerde arabaların egzozundan çıkan dumanlar üstüne üstüne mi geliyor? Kurslar, bir sonraki yıl gireceğin sınavların endişesi derken kafanı toplayacağın hiçbir aktivite yapamamaktan mı şikayetçisin? Temiz havayı solumaya, toprağa basmaya, kuş ve böcek seslerini duymaya hasret mi kaldın? Öyleyse haydi hazırlan, kamp yapmaya gidiyoruz!

 

Neden kamp yapmalısın?
  • Şehir hayatı boğucudur. Atalarımızın, “Tebdili mekânda ferahlık vardır” sözünden hareketle mekân değişikliği yapıp birkaç gün tertemiz dağ havası solumak seni ferahlatacaktır.
  • Kalabalıklardan kaçmak, kendine zaman ayırmak iyidir. Kalabalık şehirlerde yaşıyoruz. Birkaç gün kalabalıktan uzaklaşmak sana iyi gelecektir. Lakin önemli bir ayrıntıyı es geçmeyelim. Kampa kesinlikle tek başına çıkmamalısın. Buna ileride değineceğim.
  • Hayat okul ve sınavlardan ibaret değildir. Yıl boyunca ders kitaplarına, sınav kâğıtlarına gömülerek kendini yeterince kısıtladın. Doğaya çıkmak, dağlarda yürümek, ufak tepelere tırmanmak seni rahatlatacaktır.
  • Klakson kulaklara zararlıdır. Otomobil kornaları, gaz ve fren sesleri, şehrin kendine has boğucu uğultusu yıl boyunca kulakları paslandırdı. Şimdi birkaç saniye bu seslerden uzaklaştığını düşün. Hah, evet, şimdi kuş seslerini, yaprak hışırtısını ve sessizliğin sesini dinleyebilirsin. Sırf bu sebep için bile doğa kampına çıkılır!
  • Allah Teâlâ’nın yarattıklarını tefekkür etmek zihnini açar. Dervişler, Allah Teâlâ’nın yarattığı güzellikleri görmek, tefekkür etmek ve bu nimetlere şükretmek için dağları, ovaları dolaşırlarmış. İnsan eliyle bozulmamış yerleri görmen ufkunu genişletecek, şükrünü artıracaktır.
  • Sorumluluk sahibi olduğunun farkında olursun. Artık büyüdün. Elbette ki bu ailenden ayrılmanı gerektirmiyor. Lakin ailenin koruması olmadan yaşamayı, sorumluluklarının farkına varmayı öğrenmen için arkadaşlarınla doğa kampına çıkman faydalı olacaktır.
  • Yeni bilgiler öğrenirsin. Kamp yaparken o kadar çok şeyi birden öğrenirsin ki… Tanımadığın bitki ve hayvanları görürsün; güvenli ateş yakmayı, alet edevat kullanımını, çadır kurmayı, doğaya uyum sağlamayı, vahşi hayvanlara nasıl yaklaşman gerektiğini öğrenirsin.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…