Ağaçlar Suyu Nasıl Bulur?

Su, tüm canlılar için olduğu gibi ağaçlar için de vazgeçilmezdir. Hem ağaçlar suyu çok severler...

Genç Okur - Meraklı Adam

Su, tüm canlılar için olduğu gibi ağaçlar için de vazgeçilmezdir. Hem ağaçlar suyu çok severler. Evet, kana kana içmiyor gibi görünebilirler ama mesela bir okaliptüs ağacı günde 400 litre kadar su içebilir. Bu bilgi üzerine şunu merak etmesem olmazdı: Suyu bu kadar çok seven ağaçlar, hangi stratejiyle suyu bulup da kana kana içebiliyorlar?

 

Ağaç nedir?

Eski Türkçe’de ‘ağ’ kelimesi ‘yükselme’ anlamına ve ‘aç’ kelimesi ise ‘yukarı doğru’ anlamına gelmektedir. Yani ağacın kelime anlamı, ‘yukarı doğru yükselen’ diyebiliriz. Ağaç kelimesi ilk olarak -ilk Türk alfabesi olan- Orhun alfabesi ile yazılmıştır. Türklerin ilk yazılı eseri olan Orhun Abidelerinde bu kelime “ığaç” olarak geçmektedir.

 

Kökler doğru yolu nasıl buluyor?

Tövbe edip, namaza başlay… Yok yok, o anlamda değil. Köklerin yer altında doğru yolu nasıl bulduklarını anlamak için bilim adamları uzun yıllardır çalışıyor. Ve hâlâ bu konu yeterince açıklanabilmiş değil. Yine de ulaşılan bazı bulgular var.

Öncelikle kökler yer çekimini ve karanlığı çok severken ışıktan nefret ediyorlar. Bu sebeple sürekli dünyanın merkezine doğru gitmeye çalışıyorlar. Kökün neyi sevip neyi sevmeyeceğini belirleyen şey, bitkinin salgıladığı oksin hormonudur. Araştırmacılar bu düşünceyi kanıtlamak için yer çekimsiz ortamda deneyler yapmışlar ve yapılan deneylerde köklerin bütün yönlere doğru aynı uzunlukta büyüdüğünü gözlemlemişler.

Bir diğer araştırmada ise köklerin sürekli olarak bir ‘klik’ sesi gönderdikleri ve bu ses ile birbirleriyle haberleşerek toprak içerisinde hareketlerine devam edebildikleri gözlemlenmiş.

Yazının devamı Genç Okur’un Temmuz 2017 sayısında…