Bu Ramazanda Komşunu Unutma!

Ramazan ayı benim için çok özel bir ay. Neden mi? Bilirsiniz, insan bazen aklıyla değil kalbiyle hareket eder. Bu ay da kalbimin rahmetle, sükûnetle ve idrak edemediğim türden bir mutlulukla dolup taştığı aydır.

Genç Okur - Hayatımın Bilgisi

Hayatımın Bilgisi / Yunus Yıldız

 

Ramazan ayı benim için çok özel bir ay. Neden mi? Bilirsiniz, insan bazen aklıyla değil kalbiyle hareket eder. Bu ay da kalbimin rahmetle, sükûnetle ve idrak edemediğim türden bir mutlulukla dolup taştığı aydır. Ramazan ayında nefsimizi açlıkla imtihan edip gerçekten az da olsa açların halinden anlarız. Sabrı hatırlayarak ahlâkımızı da güzelleştirme imkanına erişiriz. Hatta bu halimizi idrak ederek ramazandan sonra da bozulmadan devam etmeye niyet ederiz.

“Misafir, haneyi bereketlendirir, aranızdaki bağları güzelleştirir ve perçinler.” dedem hep böyle söylerdi. Biz mahalledeki komşularımızla iç içeyiz. Herkes birbirini tanır. Birinin ayağı takılsa hemen diğeri yardımına koşar. Şimdi mahallemizde Suriyeli bir aile var. Babaları Suriye’deymiş ve dedeleri yanlarındaymış. Ben de onları evimize davet etmek istemiştim. Hem durumları iyi mi kötü mü, yardıma ihtiyaçları var mı, bilmiyordum hem de tanışmış oluruz, komşuluk bağlarımız gelişir diye düşünmüştüm.

Bu isteğimi ailemle paylaştım. Herkes benimle aynı fikirdeydi.

– Madem aynı fikirdeyiz, müsaitlerse gidip bugün davet edeyim, dedim heyecanla.

Yazının devamı Genç Okur’un Haziran 2017 sayısında…