Ramazan’da Diş Bakımı Başkadır

Genç Okur - Sağlık

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer

Hepinizin içi kıpır kıpır, eminiz! Hem yorucu bir eğitim yılını geride bırakıyoruz, hem de çok şükür bir ramazan ayına daha ulaştık! Allah Teâlâ hepimize ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirebilmeyi nasip etsin.

Okuyanlarınız hatırlar, dergimizin 33. Sayısında (Haziran 2016) “Doktordan Ramazan Tavsiyeleri” isimli yazı ile ramazanda sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama ile ilgili önemli bilgiler vermiştik. Bu yazıyı tekrar okuyarak bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. “Ben o yazıyı okumamıştım ki…” diyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz!

Gelelim bu ayki konumuza! Bu ay daha önceki ramazan aylarında değinmediğimiz bir konudan bahsedeceğiz, konumuz oruç ve ağız-diş sağlığı! Haydi Bismillah…

 

Ağız ve diş sağlığı neden önemlidir?

Şunu söyleyerek başlamakta fayda var genç okurlar: Ağız ve diş sağlığımıza sadece ramazan ayında değil hayatımızın her anında dikkat etmeliyiz. Biliyoruz ki dişlerimiz de vücudumuza dahil olan organlardandır ve onlara iyi bakmak bizim sorumluluklarımızdandır. Vücudumuzun en önemli sistemlerinden biri olan sindirim sistemi ilk olarak ağızda başlar. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesi, hayat kalitesinin düşmesinin yanında ciddi sorunlara da sebep olabilir! Dergimizin 17. sayısında (Şubat 2015) “Dişine Gelirse” isimli yazıda ağız ve diş sağlığının öneminden uzun uzun bahsetmiştik, onu da okuyuverin bir zahmet! (“Yeter gari yeter!” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bunlar önemli mevzular.)

Yazının devamı Genç Okur’un Haziran 2017 sayısında…