Ramazan Alışverişi

İçinde bulunduğumuz şu mübarek günlerde iftar için alışverişe çıktığımızda her ürün, tabiri caizse “Beni al!” diye bize bakmaktadır. Nitekim veriler ramazan ayında sadece kredi kartıyla ortalama 40 Milyar TL alışveriş yapıldığını bize göstermektedir...

Genç Okur - Alışveriş Rehberi

Alışveriş Rehberi / İbrahim Tolga Memika

 

İçinde bulunduğumuz şu mübarek günlerde iftar için alışverişe çıktığımızda her ürün, tabiri caizse “Beni al!” diye bize bakmaktadır. Nitekim veriler ramazan ayında sadece kredi kartıyla ortalama 40 Milyar TL alışveriş yapıldığını bize göstermektedir. Sayıya bakarsak, mevsimlik market açma fikri hiç de kötü bir fikir değil doğrusu. Bu fikir akıllı girişimciler için ciddi manada değerlendirilmek üzere bir kenarda dursun, biz ramazan alışverişinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini gelin birlikte inceleyelim.

 

Orucu açarken

100 kişiye “Orucunuzu neyle açıyorsunuz?” diye sorsak herhalde yarısından fazlası “Hurmayla” cevabını verir. Marketler bu ayda hurma ile dolar taşar. Bir bardak süt ile birlikte yenildiği zaman günlük besin ihtiyacını karşılamaya yetecek derecede zengin ve doyurucu bir besin olan hurmanın yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Örneğin Acve hurmasının şekli diğerlerine göre daha yuvarlak ve fiyatı da daha fazladır. Mebrum, klasik hac-umre dönüşü dağıtılan hurmadır. Berni ise diğer hurmalara göre daha az tatlıdır ve özellikle diyabet hastaları için önerilir. Bazı hurmaların da -maalesef- glikoz şurubuna batırılarak tatlandırıldığı ve çok ucuz fiyatlara satıldığı tespit edilmiştir. Bu konuda azami dikkat göstermekte fayda var! Glikoz şurubu ile tatlandırılmış ne varsa uzak durmak lazım… Ucuz baklavaları almadan önce de bir kez daha düşünürsünüz artık.

Yazının devamı Genç Okur’un Haziran 2017 sayısında…