İslâm

İslâm en kısa anlamıyla Allah’a teslim olmak demektir...

Genç Okur - Anlamın Anlamı

Anlamın Anlamı / Sulhi Ceylan

 

  1. İslâm nedir?

İslâm en kısa anlamıyla Allah’a teslim olmak demektir. Buradaki teslim olmaktan kasıt Allah’ın Peygamber Efendimiz’e -sallallahu aleyhi vesellem- tüm insanlık için indirdiği Kur’an-ı Kerim’e uymak ve onun içindeki emirleri hayata geçirmek için elimizden geleni yapmak demektir.

“İslâm” kelime olarak da teslim olmak, itaat etmek, kurtuluşa ermek gibi anlamlara gelir. Bu manada İslâm insan fıtratına uygun olan ve insanları dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştıran son ilahî dindir.

İnanmak her insan için fıtri bir gerekliliktir. Her insan inanmak ve bu inancının huzurunu duymak ister. Bununla birlikte inanan insan tüm problemlerini çözmüş insandır. Çünkü insan yaratılalı beri “Ben kimim, nereden geldim, beni kim yarattı, ölünce ne olacağım, bu dünyadan sonra başka bir hayat var mı?” gibi soruları sürekli kendine sormakta ve cevap aramaktadır. İşte İslâm bu sorulara cevap vererek insanı huzura kavuşturmaktadır.

İslâm sayesinde insan, kul olduğunun farkına varmakta, Allah’ı bilip tanımakta ve yaratılışın hikmetlerine ermektedir. İslâm’la şereflenen kişilere ise müslüman denir.

Yazının devamı Genç Okur’un Haziran 2017 sayısında…