İftar Topu Patladı

Ramazan-ı Şerif her sene olduğu gibi bu sene de soframıza bereket, evimize huzur getirdi...

Genç Okur - İhtimâlcan

Ramazan-ı Şerif her sene olduğu gibi bu sene de soframıza bereket, evimize huzur getirdi. Yılın on bir ayı sinir küpü olan babam ramazan ayı gelince sanki sinirleri alınmış gibi yumuşayıverdi. Diğer aylar her saat başı tıkınan hominigırtlak tombul kardeşim ramazan ayında yemek aramamaya başladı. Önceki aylarda iki dakikada hazırladığı klasik menüleri önümüze koyan annem, ramazan gelince Osmanlı mutfağından, Selçuklu mutfağından, Gazneliler mutfağından ve Karahanlılar mutfağından envaiçeşit padişah yemeklerini önümüze serdi.

Babamın her ramazan ayında belli alışkanlıkları vardır. Sahuru yapar, ezan okunduktan yarım saat sonra sabah namazını kılar, gün ışıyana kadar kitap okur, sonra bir iki saat kestirdikten sonra işe gider, işten gelince de iftar vaktine kadar Kur’an-ı Kerim okur.

Yine böyle bir gün, ikindi güneşinin havayı kızıla boyadığı esnada başını Kur’an-ı Kerim’den kaldırdı ve “Buldum!” dercesine parmağını havaya kaldırdı. Aklına çok iyi bir fikir gelmişti. Ailedeki herkes bir hizmette bulunacaktı. Babam, ramazan kumanyası hizmetine katılacaktı, annem Beşir Derneği’nin Bir Kap Bir Kalp projesi için yemek pişirecekti. Ablam ramazan kermesinde satılması için örgü ve nakış yapacaktı. Abim Beşir Derneği gönüllülerine katılarak yemek servisi yapacaktı. Ben de tepedeki caminin yanındaki iftar topunu patlatacaktım.

Peki, bundan sonra ne oldu?

 

Birinci ihtimâl:

Herkes kendi yapacağı hizmetle meşguldü. Akşam ezanının okunmasına az bir zaman kalmıştı. Tepedeki caminin yanında, ağaçlığın dibinde ezanın okunmasını bekliyordum. Ezan okunduğu gibi topu ateşleyecektim. En kolay hizmet benim yapacağım hizmet diye düşünürken meğer uyuyakalmışım. Uyandığımda etrafta kimsecikler yoktu. “Aman Allah’ım! Yoksa benim yüzümden insanlar oruçlarını açamadılar mı?” diye dövünürken insanların çoktan iftar yemeklerini yediklerini, akşam namazını kılmak için camiye geldiklerini gördüm. Orucunu açamayan tek kişi bendim galiba.

Diğer ihtimaller ve yorumlar Genç Okur’un Haziran 2017 sayısında…